Podczas wykonywania powierzonych im obowiązków, pracownicy są narażeni na różnego rodzaju ryzyka. Dotyczy to nie tylko osób zatrudnionych w przemyśle czy budownictwie, ale także pracowników sklepów, hurtowni, czy placówek medycznych. Ochrona pracownika oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa jest obowiązkiem pracodawcy. W zakresie tego obowiązku znajduje się również zobowiązanie dotyczące wyposażenia pracowników w odpowiednie obuwie robocze i ochronne.

Buty dla pracowników – efektywna ochrona nóg

Buty dla pracowników muszą zostać dobrane do specyfiki wykonywanej pracy. W inne zatem obuwie należy wyposażyć pracowników budowlanych, inne będzie nosił personel przychodni czy szpitala, jeszcze inne obuwie należy zapewnić pracownikom firmy zajmującej się pielęgnacją zieleni.

Buty robocze i ochronne posiadają jednak kilka wspólnych cech, a mianowicie mają służyć pracownikowi w pracy, by nie musiał nosić własnego obuwia, co mogłoby narazić je na zniszczenie. Obuwie takie powinno charakteryzować się większą wytrzymałością czy też posiadać specjalne wzmocnienia; są to zatem buty, które nie są dostępne w zwykłych sklepach obuwniczych, a jedynie w specjalistycznych sklepach ze sprzętem BHP

Obuwie robocze posiada specjalne oznaczenia, dzięki którym można dowiedzieć się, który element danych butów został dodatkowo zabezpieczony. Do takich zabezpieczeń zaliczają się na przykład antyprzebiciowe podeszwy, wzmocnione podnoski chroniące przed zgnieceniem stopy w przypadku upadku na nią ciężkiego przedmiotu, nieprzemakalność czy mrozoodporność. Jednak podstawową cechą, jaką powinny posiadać wszelkie rodzaje obuwia roboczego oraz ochronnego, jest ergonomia i wygoda ich użytkowania.

Rodzaje obuwia roboczego

Buty dla pracowników muszą zostać dobrane odpowiednio do charakteru ich pracy oraz warunków, w jakich jest ona wykonywana. Dla wszystkich zatrudnionych wykonujących prace na zewnątrz, a więc na przykład w budownictwie, a także w pracach rolniczych, rozwiązaniem mogą być kalosze z wysoką cholewką, wyposażone w profilowaną podeszwę, odporną na działanie różnych czynników, jak oleje, kwasy oraz zasady, ze stalowym podnoskiem. Takie buty stanowią nie tylko doskonałą ochronę dla stóp, ale jednocześnie chronią łydki pracowników przed urazami czy działaniem wody, błota i innych czynników, z którymi mogą mieć oni styczność w pracy.

Kalosze są również rozwiązaniem dla pracowników przemysłu spożywczego. Białe kalosze, wykonane z mieszaniny PVC i Nitrylu, z miękką poliestrową podeszwą, doskonale ochronią stopy, a dzięki profilowanej podeszwie niwelują ryzyko poślizgnięcia się. Odporne na działanie zasad, kwasów, oleju oraz detergentów kalosze ze stalowym podnoskiem doskonale ochronią stopy osób zatrudnionych w zakładach mięsnych czy przy przetwórstwie warzyw i owoców.

Na wielu stanowiskach pracy nie jest konieczne zaopatrywanie pracowników w wysokie i zabudowane obuwie, a rolę obuwia roboczego pełnić mogą bezpieczne klapki. Takie obuwie, wykonane z łatwej w utrzymaniu w czystości i odpornej mikrofibry, posiadają pasek na piętę, zabezpieczający przez zsuwaniem się buta podczas chodzenia, wyposażone są w antypoślizgową podeszwę, odporną na działanie wielu szkodliwych czynników, a także absorbującą energię w trakcie chodzenia.

Butami roboczymi są także skórzane trzewiki z antypoślizgową podeszwą oraz ze specjalnym podnoskiem PU, który zabezpiecza skórę dla lepszej ochrony w przedniej części buta, wyposażone dodatkowo w antyprzebiciową wkładkę. Pracownicy służby zdrowia czy handlu mogą otrzymać obuwie profilaktyczne z profilem ortopedycznym, dzięki którym ich stopy otrzymają dodatkowa ochronę.

Nie tylko buty robocze – jak efektywnie chronić nogi pracowników

Jednak w niektórych zawodach same buty robocze to zbyt mało. W przypadku długotrwałego narażenia stóp na zimno, nawet najbardziej profesjonalnie wykonane obuwie nie zapewni ciepła przez cały dzień pracy. Wówczas rozwiązaniem mogą być specjalne filcowe ocieplacze, chroniące nie tylko stopy, ale również łydki pracowników, a także wkładki do obuwia, dzięki którym poprawia się komfort noszenia butów. Dobrej jakości wkładki do obuwia często zawierają środek bakteriobójczy, dodatkowo chroniący stopy przed działaniem niebezpiecznych mikroorganizmów, a także zapewniający długotrwałe uczucie świeżości.

Źródło: Prosave – hurtownia BHP