Stolica Polski to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Warto spędzić chociaż weekend w Warszawie, żeby pokrótce zwiedzić najważniejsze punkty stolicy. Jak  spędzić weekend, nie przepłacając i nie ponosząc zbyt wielkich kosztów? Podpowiadamy, jak zorganizować wycieczkę do Warszawy niedrogim sposobem!

Okazyjne oferty dojazdu

Zanim wyruszymy w drogę, pomyślmy o najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu transportu. W zależności od tego, skąd wyjeżdżamy, oraz w ile osób podróżujemy, mamy do wyboru kilka możliwości. Jeżeli jedziemy z dużego miasta, na przykłada Gdańska czy Wrocławia, warto sprawdzić ofertę tanich linii lotniczych. Często oferują one bilety w naprawdę atrakcyjnych cenach, za kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście złotych, w obie strony! Dodatkowo na weekendy wyjazd wystarczy nam jedynie bagaż podręczny, co ogranicza inne koszty. Z mniejszych miejscowości warto dojechać autokarem lub autobusem. Są przewoźnicy oferujący transport po całej Polsce, już od kilku złotych za bilet. Nieco droższe będą bilety kolejowe, ale i tu czasami możemy trafić na atrakcyjne promocje, dotyczące wybranych odcinków (lub tzw. bilety weekendowe). Generalnie najdroższym rozwiązaniem będzie dojazd samochodem, ze względu na koszty paliwa. Łatwo je jednak obniżyć, zabierając ze sobą kilka dodatkowych osób, i dzieląc cenę benzyny przez wszystkich podróżujących.

Gdzie nocować?

Drugim niemałym wydatkiem będą koszty noclegu. Tu kwoty są bardzo zróżnicowane, w zależności od standardu, ilości dni i rodzaju obiektu z jakiego chcemy skorzystać. Jeśli interesuje nas tani nocleg warto skorzystać z opcji hostelu. Hostele są dużo tańsze niż hotele i pensjonaty, a ich oferta cenowa jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Warto skorzystać z tego rozwiązania, zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy na krótki pobyt i zależy nam na ograniczeniu kosztów.

Jak zwiedzać, żeby nie przepłacić

Wydawać by się mogło, że zwiedzanie kosztuje najwięcej. Płatne wejścia do muzeów, galerii, czy nawet zwiedzanie Stadionu Narodowego, to kolejne wydawane dziesiątki złotych. Zanim wyjdziemy warto prześledzić strony poszczególnych obiektów i ich cenniki. Wiele obiektów w określone dni udostępnia zwiedzanie za darmo. W poniedziałki bez płacenia za wstęp zwiedzimy między innymi Muzeum Kolejnictwa lub Muzeum Geologiczne. Nie lada gratką będzie możliwość wejścia na Zamek Królewski – w środy również zrobimy to bezpłatnie. Czwartek jest dobrym dniem na zwiedzanie Łazienek Królewskich, które udostępniają za darmo swoje obiekty. Warto wiedzieć, że pozostała część parku jest dostępna bezpłatnie dla turystów przez cały rok. W ten dzień warto także trafić do Muzeum Wojska Polskiego. W niedziele natomiast nie przegapmy wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak widać lista obiektów, które zwiedzimy bezpłatnie, jest naprawdę spora. Do tego duża część obiektów proponuje w swoich ofertach bilety rodzinne, zniżkę na Kartę Dużej Rodziny i inne ciekawe promocje.

Pamiętajmy także, że zwiedzanie to nie tylko muzea i obiekty zamknięte. Nic nie kosztuje nas przecież wizyta na Starym Mieście, zdjęcie pod pomnikiem warszawskiej Syrenki, czy spacer po Ogrodzie Saskim. Jeśli udamy się na spacer Bulwarami Nadwiślanymi w okresie wakacyjnym warto skorzystać z darmowymi rejsami na drugą stronę Wisły lokalnymi łodziami.

Jak widać oferta turystyczna Warszawy jest bardzo bogata, a możliwości niedrogiego zwiedzania są ogromne. Zanim wybierzemy się w podróż dokładnie zaplanujmy plan naszej wycieczki, żeby móc skorzystać z atrakcyjnych ofert i nie przepłacać. Planowanie z wyprzedzaniem to podstawa, by znaleźć tani nocleg w Warszawie na weekend. Szczególnie ciekawe oferty możemy znaleźć w ramach różnych cyklicznych akcji turystycznych, takich jak między innymi Weekend za pół ceny lub Noc Muzeów.

Inspirowane: patchworkhostel.pl – tani hostel Warszawa