Istnieją dwie metody związane z organizacją transportu dowolnego ładunku. Pierwsza z nich obejmuje samodzielne tworzenie usługi. Wymaga to jednak niezbędnej wiedzy z dziedziny transportu oraz znajomości branży przewozowej w wybranym regionie Europy i świata. Jest to niezwykle czasochłonny proces, który wymaga poświęcenia energii oraz sporego nakładu pracy. Drugim sposobem jest natomiast zlecenie usługi transportowej profesjonalnej firmie spedycyjnej. Kompleksowość powierzonych zadań pozwala skupić się na pozostałych aspektach związanych z prowadzeniem swojej działalności. Dlaczego zatem warto korzystać z usług spedycyjnych?

Usługa spedycyjna – czym jest i co obejmuje?

Ujmując zagadnienie w wielkim skrócie, usługa spedycyjna to kompleksowe podejście do zlecenia transportowego oraz jego organizacji. Jej zakres uzależniony jest od potrzeb klienta, jak również od rodzaju samej usługi. Branża TSL to niezwykle rozwinięta dziedzina, która w obecnych czasach oferuje szereg korzyści dla swoich odbiorców. Decydując się na zlecenie usługi zewnętrznej firmie spedycyjnej, zyskuje się oszczędność czasu i pieniędzy. 

W zależności od potrzeb, spedytor dostosuje usługę do wszelkich wymagań klientów,  jednocześnie doradzając najkorzystniejsze rozwiązania. Doświadczona i sprawdzona firma spedycyjna to także znajomość branży transportowej w wybranym regionie świata. Dzięki dostępowi do różnych środków transportu, usługa zostaje skrojona na miarę wszelkich potrzeb. 

Sporym zainteresowaniem cieszy się w szczególności transport kontenerowy, który może odbywać się za pośrednictwem statków, pociągów oraz pojazdów ciężarowych. Dzięki temu firmy spedycyjne oferują możliwość zorganizowania transportu z dowolnego miejsca w Europie oraz na świecie. W zależności od wymagań, usługi spedycyjne obejmują przewóz dowolnego rodzaju ładunku – bez ograniczeń ilościowych. W ten sposób, mając dostęp do szerokiej floty maszyn transportowych, spedytor dobierze odpowiedni środek przewozu uwzględniając przy tym charakterystykę towaru. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy spedycyjne podejmują się organizacji transportu ładunków całopojazdowych, drobnicowych, a także drobnych przesyłek kurierskich. Dzięki tak szerokiej ofercie, łatwo znaleźć idealne rozwiązanie.

Usługi spedycyjne – komfort i bezpieczeństwo

W przeciwieństwie do przewozu organizowanego na tak zwaną własną rękę, firmy spedycyjne zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Przejrzystość usługi pozwala zachować wgląd do każdego etapu zlecenia. Dzięki temu właściciel ładunku zyskuje pewność, że jego towar spoczywa w rękach profesjonalistów. 

Oprócz podstawowej ochrony, transportowane ładunki są na bieżąco monitorowane. W ten sposób klient jest informowany o lokalizacji ładunku wraz z podanym przybliżonym terminem realizacji usługi. Równie atrakcyjną opcją jest transport realizowany w usłudze door-to-door. Oznacza to bowiem, że ładunek jest odbierany od producenta, a następnie transportowany w taki sposób, by dotarł on pod wskazany w zleceniu adres. Takie zlecenie wymaga nieustannej koordynacji i czuwania nad poprawnością procesów transportowych. Warto więc zadbać, by pracę nad takim transportem przejęła rzetelna i sprawdzona firma.

Kolejną zaletą płynącą z usług spedycyjnych jest omawiana wcześniej kompleksowość zleconych prac. Oprócz czuwania nad bezpieczeństwem ładunku, transport to także niezbędna dokumentacja przewozowa, a więc kontakt z odpowiednimi urzędami. Powierzając transport zewnętrznej firmie, ta kwestia spoczywa również po stronie spedytorów. 

Niewątpliwie korzystanie z usług firm spedycyjnych niesie wiele korzyści. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością w branży transportowej. Ważne jest jednak to, by podczas wyboru odpowiedniej firmy kierować się opiniami byłych klientów oraz doświadczeniem. W ten sposób zyskuje się solidnego partnera, który dołoży wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom klientów.

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa