Upalne dni coraz częściej dają o sobie znać w Polsce. Sprawia to, że rośnie liczba osób zainteresowanych kupnem i montażem klimatyzacji. Do jej prawidłowego działania niezbędna jest energia elektryczna, co rodzi pytanie, ile prądu konsumuje sprzęt. Wskazujemy średnie wielkości zużycia energii elektrycznej i sposoby pozwalające oszczędzić na rachunkach za prąd już przy zakupie urządzenia.
Ile prądu zużywa klimatyzacja? Jakie czynniki determinują wielkość zużycia energii elektrycznej przez sprzęt?
Rosnąca świadomość ekologiczna i chęć racjonalnego zarządzania domowym budżetem sprawiają, że wielkość zużycia energii elektrycznej to czynnik, który jest brany pod uwagę podczas wyboru klimatyzacji. Jednym z aspektów, które ją determinują, jest rodzaj sprzętu. Ile prądu konsumują poszczególne urządzenia?
- Klimatyzatory typu split. To modele, które cieszą się największą popularnością w Polsce, zwłaszcza wśród inwestorów prywatnych. Są wydajne i intuicyjne w obsłudze. Mają zróżnicowane parametry techniczne, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Na ogół zużywają one od ok. 0,8 do ok. 2 kWh energii elektrycznej na godzinę pracy.
- Klimatyzatory przenośne. Odznaczają się mniejszą efektywnością niż klimatyzatory typu split, stąd też są rzadziej wybierane. Mają jednak jeden niezaprzeczalny atut – mobilność. Można je z łatwością przemieszczać między pomieszczeniami, ochładzając to, które jest aktualnie użytkowane. Są jednak mniej energooszczędne niż sprzęty typu split. Zużywają średnio od ok. 0,9 do 2,5 kWh energii elektrycznej w ciągu godziny pracy.
- Klimatyzacja centralna. To rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w większych obiektach, takich jak restauracje, hotele i biurowce, oraz w domach jednorodzinnych. Odznacza się ono wysoką wydajnością i zapewnia wysoki komfort użytkowania każdego pomieszczenia. Niemniej zużywa najwięcej prądu spośród wszystkich dostępnych opcji – średnio 3-6 kWh energii elektrycznej na godzinę pracy w przypadku domów jednorodzinnych i mniejszych obiektów. Jeżeli budynek jest znaczny, zużycie prądu rośnie nawet do kilkudziesięciu kWh.
Od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez klimatyzację?
To, ile ostatecznie energii elektrycznej będzie zużywać klimatyzacja, zależy od kilku czynników. Podstawową kwestią, która o tym przesądza, jest moc sprzętu. Im jest ona wyższa, tym więcej prądu potrzebuje urządzenie, aby sprawnie działać.
Nie mniej istotna jest efektywność energetyczna klimatyzatora, którą określa współczynnik SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio). Pozwala on w przybliżeniu ocenić, ile prądu zużywa sprzęt. Im większe wartości osiąga ten parametr, tym bardziej efektywne energetycznie jest urządzenie.
Kolejnym czynnikiem, który determinuje to, ile prądu zużywa klimatyzacja, jest sposób jej użytkowania. Jeśli jest ona wykorzystywana często, długo i w trudnych warunkach klimatycznych, będzie konsumować więcej energii elektrycznej niż sprzęt używany sporadycznie i pracujący przy mniejszym obciążeniu.
Klimatyzacja – jak oszczędzić na rachunkach za prąd?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby klimatyzacja nie zużywała nadmiernych ilości prądu, już podczas jej wyboru przyjrzyj się kilku aspektom. Po pierwsze, dopasuj jej moc do indywidualnych potrzeb. Zarówno za słabe, jak i za mocne urządzenie będzie nieodpowiednie. Po drugie, sprawdź współczynnik SEER. Im jest on wyższy, tym sprzęt będzie bardziej efektywny energetycznie. Jeżeli masz taką możliwość, zainwestuj w klimatyzację z funkcją inwertera. Pozwala ona płynnie sterować mocą sprzętu, co zmniejsza zużycie energii elektrycznej.
Klimatyzacja to sprzęt, który do swojego prawidłowego działania potrzebuje prądu. To, ile ostatecznie będzie go zużywać, zależy od wielu czynników, w tym rodzaju urządzenia, jego mocy czy też efektywności energetycznej. Jeżeli chcesz płacić jak najniższe rachunki za energię elektryczną, już na etapie wyboru urządzenia musisz zachować czujność.