Zabezpieczenie przed ptakami jest niezwykle ważne. Na rynku dostępne są siatki polietylenowe, dzięki którym możemy zadbać o nasze balkony, tarasy i elewacje, a także kolce przeciw ptakom. Czym właściwie są kolce przeciw ptakom? Jak je zamontować? Czy potrzebujemy sprzęt alpinistyczny? Dlaczego ochrona przed niechcianymi ptasimi gośćmi jest tak istotna? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie najważniejsze zagadnienia.

Kolce przeciw ptakom to metalowe pręty. Zazwyczaj montuje się je w celu zabezpieczenia przed niechcianymi bywalcami, którzy pozostawiają odchody na elewacjach i innych częściach budynków. Moduły mocuje się na balustradach, barierkach, poręczach, parapetach, gzymsach, rynnach i krawędziach dachu. Skutecznie odstraszają wszelkie ptactwo.

Jakie kolce przeciw ptakom wybrać?

Podczas wyboru odpowiednich kolców warto zastanowić się jakie ptaki chcemy odstraszyć. Na ptaki wielkości gołębia skuteczne będą kolce posiadające od 32 do 70 drutów na metr bieżący. By uchronić się przed mniejszymi gośćmi, warto wybrać kolce nieco bardziej „gęste”. Na rynku dostępne są moduły posiadające do ponad 100 drutów na m.b.. Najczęściej wybieranym materiałem jest stal nierdzewna.

Jak zamontować kolce przeciw ptakom?

Montaż kolców przeciw ptakom wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Z reguły jest to praca na wysokościach. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiedni sprzęt alpinistyczny. Będzie on szczególnie przydatny w montażu zabezpieczenia na blokach, wieżowcach lub wysokich budynkach. Jeżeli takowego nie posiadamy i nigdy tego nie robiliśmy, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na samodzielny montaż, poza sprzętem alpinistycznym warto zapoznać się z kilkoma innymi ważnymi aspektami.

O czym należy wiedzieć, montując kolce przeciw ptakom?

  • ODPOWIEDNI KLEJ to gwóźdź do sukcesu. Aby nasze zabezpieczenie działało prawidłowo i praca nie poszła na marne, należy wybrać odpowiedni klej. Najlepiej sprawdzi się klej neoprenowy i klej z kauczuku syntetycznego. Najmniej polecane są kleje wodne tzw. dyspersyjne.
  • ZACISKI DO MONTAŻU są potrzebne, jeśli kolce chcemy przymocować na elementach zaokrąglonych np. rynnach bądź barierkach. Możemy zastosować specjalne zaciski ze stali nierdzewnej lub tzw. trytytki.
  • MIEJSCE MONTAŻU to kolejny ważny element, mający wpływ na efektywność wykonanej przez nas pracy. By kolce były skuteczne, poszczególne moduły należy umieścić na tyle blisko siebie, aby ptaki nie mogły siadać między nimi.

Ptasie odchody to nie tylko problem natury estetycznej. W ptasich odchodach mogą znajdować się przeróżne wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wnikają one do organizmu człowieka poprzez układ oddechowy. Mogą powodować nieprzyjemne objawy, takie jak np. duszności. Mogą też być źródłem zakażenia ornitozą lub aspergilozą. Warto więc zadbać o to, by zabezpieczyć nasze mieszkanie przed ptakami. Pamiętajmy także o tym, by podczas montażu kolców przeciw ptakom lub siatki, w celu zadbania o własne bezpieczeństwo, wybrać dobrej jakości sprzęt alpinistyczny i pozostałe materiały.