Ostre promienie słoneczne mogą utrudniać pracę przy komputerze. Odpowiednie ustawienie biurek może być częściowym rozwiązaniem. Różny kąt padania promieni w ciągu dnia może doprowadzić do sytuacji, w której wykonywanie obowiązków będzie znacznie utrudnione. W takim przypadku pomocne będą rolety zaciemniające. Jak wybrać odpowiedni model?

Kolor i natężenie światła

Bardzo wiele zależy od koloru ścian pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować rolety zaciemniające. Jeśli biuro jest jasne, a intensywne światło słoneczne utrudnia wykonywanie pracy przez większość dnia, najlepszym wyborem będą rolety zaciemniające. Dobrym wyborem mogą okazać się również rolety dzień-noc, zwłaszcza gdy słońce przeszkadza tylko w określonych godzinach.

Komputery, tablety i ogólnie szeroko pojęte technologiczne urządzenia, z których dziś korzystamy, posiadają ekrany LED i LCD. Największym wrogiem użytkowania tego typu narzędzi jest światło słoneczne – odbijając się od ekranu, sprawia, że informacje są kompletnie nieczytelne. Jest to szczególnie uporczywe wiosną i latem, głównie ze względu na wydłużony dzień i o wiele większy dostęp do słońca w tych porach roku.

Rolety zaciemniające

Rolety zaciemniające są zbudowane z tkaniny posiadającej trzy warstwy, które są gwarancją odpowiedniego działania:

  • warstwa aluminiowa – chroni przed przegrzaniem pomieszczenia, rozprasza światło,
  • warstwa podgumowany – zewnętrzna strona regulująca ilość przepuszczalnej ilości promieni słonecznych,
  • warstwa właściwa – środkowa warstwa rolety.

Wyróżnia się również dwa systemy montażu:

  • wewnętrzne – zazwyczaj stworzone są z różnego rodzaju tkanin. Zaletą tego rozwiązania jest wybór koloru rolet, przez co mogą stać się one elementem wystroju. Sporym minusem tego wyboru jest stosunkowo słaba kontrola temperatury wewnątrz – mimo ograniczenia w ilości przepuszczanego światła, rolety wykonane z tkaniny zazwyczaj przepuszczają dużo ciepła.
  • zewnętrzne – często stworzone z aluminium, posiadają możliwość kontrolowania temperatury przez izolację warunków zewnętrznych od okna. Dodatkowym atutem jest ich długowieczność. Posiada niestety sporą wadę – są drogie i niewiele osób może sobie na nie pozwolić.

Montaż i dobór

W zależności od wyboru rolet warto najpierw dobrać odpowiedni kolor do pomieszczenia (wewnętrzne) lub elewacji (zewnętrzne). W przypadku tych pierwszych, wiele osób decyduje się na użycie rolet typu “dzień-noc”. Dużą zaletą jest możliwość użycia rolet zasłaniających wewnętrznych, jest szeroki asortyment i możliwość doboru kolorów do wnętrza

Należy również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu odpowiednich rozmiarów rolet zaciemniających do okiennicy. Bardzo wiele firm oferuje możliwość wykonania rolet na wymiar. W przypadku wewnętrznych rolet zaciemniających możemy liczyć też na szybki i łatwy montaż. Często po prostu przykleja się plastikowe elementy do futryny okna i składa się roletę. Cały ten proces zajmuje zaledwie kilka chwil.

W przypadku wyboru rolet zaciemniających do biura, należy kierować się głównie rodzajem wykonywanej pracy. Jeśli biuro jest niewielkie i ciemne, warto skłonić się ku roletom wewnętrznym, typu dzień-noc. Jeśli biuro jest jasne i szybko się nagrzewa, lepszym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne.