Sauny ogrodowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Obecnie na rynku możemy spotkać kilka rodzajów saun, a jednym z nich są te, które posiadają piec opalany drewnem. Bez wątpienia tego typu sauny ogrodowe mają swój niepowtarzalny klimat i styl, jednak nie to jest ich największą zaletą. Sprawdźmy, jakie zalety ma sauna ogrodowa z piecem na drewno i dlaczego warto na nią postawić.

Sauna ogrodowa opalana drewnem – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, specyfika działania tego typu sauny polega na tym, że w jej konstrukcji wykorzystano piec na drewno. W takim formacie na palenisku płoną polana drewna, a temperatura w ten sposób generowana odpowiada za podgrzewanie kamieni znajdujących się w specjalnym pojemniku w saunie. Sam piec z paleniskiem może znajdować się bezpośrednio w saunie, co stosowane jest w mniejszych projektach, lub w dedykowanym pomieszczeniu, co wpływa na wygodę użytkowania sauny. To drugie rozwiązanie stosowane jest w większych saunach, gdzie istnieje możliwość wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia przyklejonego do kabiny sauny.

Przede wszystkim zdrowie

Oczywiście korzystanie z sauny to przede wszystkim inwestycja w swoje zdrowie. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się zgromadzonych w organizmie toksyn, a także wpłynąć korzystnie na działanie układu krwionośnego. Regularny relaks w saunie wpływa korzystnie na strukturę i wytrzymałość naszej skóry, a także na rozluźnienie mięśni. Ma również prozdrowotne działanie w zakresie redukowania lub całkowitego eliminowania dolegliwości bólowych mięśni, stawów, czy też kości. Między innymi dlatego warto postawić na saunę ogrodową opalaną drewnem.

Niższe koszty eksploatacji

Sauna ogrodowa z piecem na drewno może być ciut droższa w budowie od alternatywnych rozwiązań z elektrycznym piecem. Wszystko zależy od tego, jakiej mocy i jaki model pieca na drewno zostanie wykorzystany oraz jak duża jest kabina sauny. Dodatkowe koszty mogą wiązać się z potrzebą powiększenia kabiny lub zastosowania dodatkowych osłon na piec, ze względu na wysoką temperaturę generowaną przez spalanie drewna. Z drugiej strony docelowe koszty eksploatacji są niższe, ponieważ nie ma potrzeby korzystania z podłączenia elektrycznego, a także wykorzystywania energii elektrycznej do działania sauny. Dzięki temu w perspektywie lat użytkowania sauny, koszta jej budowy wyrównują się, a nawet są niższe, dlatego warto na nią postawić. Niższe koszty eksploatacji to jedna z zalet tego typu rozwiązań.

Wyjątkowy styl i elegancja

Kolejnym atutem saun opalanych drewnem jest ich niepowtarzalny styl i elegancja. Do budowy tego typu sauny można wykorzystać różne gatunki drewna, a sam projekt może być w dużym stopniu dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. Zastosowanie pieca na drewna to stylowy wybór. Jeżeli piec znajdzie się w kabinie, to w czasie relaksu w saunie będziemy mogli napawać się widokiem skaczących płomieni i dźwiękiem strzelającego na palenisku drewna. Pozwala to na bezpośredni kontakt z naturą, a także cieszenie się wyjątkowym klimatem miejsca. Korzystanie z takiej sauny w letnie wieczory, czy też w zimowe dni, gdy ziemię pokrywa śnieg, to wyjątkowe doświadczenie. Tego typu sauny będą wyjątkową dekoracją i praktycznym miejscem relaksu w przydomowym ogrodzie, a także w przestrzeni hotelowej.