Oświetlenie do czytania musi spełniać wiele ról, z których najważniejszy jest komfort naszych oczu oraz pobudzanie umysłu do intensywnej pracy. Jasne przestrzenie gwarantują dobre samopoczucie i utrzymywanie aktywności mózgu na odpowiednio wysokim poziomie. Właściwie dopasowane światło chroni nas również przed uczuciem piasku pod powiekami, przesuszeniem gałek ocznych, a w dłuższej perspektywie także przed wadą wzroku. Jak więc dostosować oświetlenie do czytania, aby sprawiało nam ono największą przyjemność?

Rodzaje oświetlenia do czytania

Niezależnie od tego, czy czytamy w biurze siedząc przy stole, czy w sypialni leżąc w łóżku, powinniśmy zadbać, aby światło w danym pomieszczeniu było równomierne. Należy więc w równym stopniu zwrócić uwagę na oświetlenie całego wnętrza, jak i na oświetlenie samej książki. W sypialni najlepiej sprawdzi się lampa stojąca pokojowa oraz lampki nocne, ustawiane na szafkach czy stolikach tuż obok łóżka. Ich abażury sprawią bowiem, że światło nie będzie zbyt intensywne i nie podrażni oczu, ale pozwoli na zachowanie trzeźwości umysłu i dokończenie ulubionej powieści. Z kolei do pracy przy biurku najlepsze będą lampki biurowe o regulowanej wysokości bądź lampki z klipsem, które możemy doczepić do blatu. Pamiętajmy również o ich odpowiednim ustawieniu. Światło zawsze powinno mieć swoje źródło za naszymi plecami i być skierowane bezpośrednio na książkę czy e-booka. Nigdy nie można zatem narażać oczu na bezpośrednie działanie strumienia światła. Z tego powodu należy unikać również lamp, które zostały wyposażone w przezroczyste abażury.

Żarówki do czytania

Wszystkie lampki biurowe, czy też lampki nocne należy wyposażyć w odpowiednie żarówki, które zapewnią komfort nawet podczas kilkugodzinnej pracy. Ich światło nie może być zbyt mocno skupione, dlatego w tym przypadku specjaliści odradzają oprawy ledowe. Warto natomiast wybierać żarówki o mocy w przedziale 40-80 W i zwrócić uwagę, aby ich odległość od biurka nie była większa niż 35 cm. Nie bez znaczenia jest także barwa światła, która stwarza odpowiednią atmosferę do czytania, zarówno dla naszego mózgu, jak i oczu. Wybierajmy zatem temperaturę barwową najbardziej zbliżoną do naturalnej, czyli zimno-białą o parametrach od 5000 do 6500 K, która sprzyja koncentracji i oddaje rzeczywiste kolory. Przykładowo lampka z klipsem wyposażona w tego typu żarówkę umożliwi duży wysiłek wzrokowy, bez narażania naszego zdrowia i obniżania samopoczucia.

Lampa dedykowana do czytania?

Osoby, które nie czytają przy biurku lub w łóżku, powinny zainteresować się uniwersalnym produktem, który można dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Lampa stojąca pokojowa o regulowanym kloszu sprawdzi się bowiem zarówno podczas czytania na parapecie, jak i w fotelu czy na dywanie. Wystarczy przestawić ją tak, aby światło padało z góry na powierzchnię książki i nie podrażniało naszych oczu. Lampa stojąca powinna być jednak wyposażona w żarówę o nieco większej mocy niż lampka biurkowa czy nocna.

Wybierając oświetlenie do czytania, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Równie ważna, co ilość światła, jest jego moc, barwa oraz kierunek. Troska o właściwe oświetlenie jest gwarancją efektywnej pracy i odpoczynku oraz zdrowia naszych oczu, dlatego przygotowując pokój do czytania, zadbajmy zarówno o górne oświetlenie, jak i punktowe, skierowane bezpośrednio na książkę czy e-booka. Po drugie, wybierajmy żarówki o odpowiedniej mocy i zimno-białej barwie światła.