W czasie całego roku w domu i na działce zbiera się mnóstwo niepotrzebnych śmieci. Wiele osób postanawia pozbyć się ich przed nadchodzącą zimą.

Dlaczego warto pozbyć się śmieci przed zimą?

O ile odpady, które znajdują się w domu, można wywieźć, kiedy śnieg już sypie za oknem, tak śmieci znajdujące się poza obszarem budynku, na terenie posesji, lepiej pozbyć się przed nadejściem pierwszych dni zimy. W innym przypadku, pozostawione na ziemi odpady przykryje śnieg i później trudniej będzie je usunąć. Temperatury poniżej zera sprawią też, że zalegające śmieci przymarzną do ziemi i nie będzie można ich usunąć w czasie zimnych miesięcy. Ponadto, niektóre rodzaje odpadów mogą zacząć gnić pod wpływem topniejącego śniegu. Właśnie dlatego lepiej usunąć je jeszcze przed przyjściem zimy. Wówczas unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek przy pierwszych roztopach i wiosną będziemy się cieszyć czystym podwórkiem.

Konieczność porządkowania i usuwania odpadów dotyczy wszystkich rodzajów śmieci – zarówno tych naturalnych – związanych z utrzymaniem ogrodów, działek czy terenów zielonych, jak i tych pobudowlanych lub komunalnych. Tak, jak za wywóz odpadów komunalnych odpowiedzialne są właściwe służby, to odpady pobudowlane, a często także te pochodzące z porządkowania terenów zielonych, muszą być usuwane przez osoby, które decydowały się na prowadzenie tego typu prac.

Jak zorganizować wywóz śmieci

Bez wątpienia najłatwiej zorganizować wywóz odpadów wtedy, gdy są odpowiednio magazynowane. I dotyczy to zarówno naturalnych śmieci typu trawa, gałęzie czy drewno, jak i odpadów pobudowlanych. W tej roli sprawdzą się zarówno różnej wielkości stalowe kontenery, jak i nylonowe worki Big Bag.

  1. Worki Big Bag o pojemności 1m3 są wykonane z mocnych włókien nylonowych, które udźwigną ciężar nawet do 1,5 t. Ich atutem jest mała wielkość, więc nie zajmują dużo miejsca. Sprawdzają się idealnie do składowania złomu, tworzyw sztucznych, szkła oraz innych przedmiotów o niedużych gabarytach.
  2. Kontener o pojemności 3m3 znajdzie zastosowanie raczej u klientów indywidualnych. Można dzięki niemu wywieźć gruz, odpady pobudowlane, a także niewielkie odpady pochodzenia organicznego, jak np. gałęzie drzew.
  3. Kontenery o pojemności od 7m3 do 36m3 wybierają zazwyczaj firmy budowlane, które generują zazwyczaj więcej odpadów i tego typu kontenery świetnie się sprawdzą. Poradzą sobie z wywozem wszelkiego rodzaju odpadów wielkogabarytowych.

Kontenery mogą wynająć zarówno klienci indywidualni, jak i firmy – także budowlane. Przy większym remoncie lub porządkach w garażu ich pomoc będzie nieoceniona, ponieważ pozwolą szybko i łatwo uporządkować przestrzeń.

Jak wywieźć pełne kontenery

Do wywozu kontenerów najlepiej wybrać samochód ciężarowy wyposażony w hydrauliczny dźwig przeładunkowy. Zazwyczaj wynajmując kontener w pakiecie korzysta się także z usługi przywiezienia i odwiezienia napełnionych pojemników przez specjalistyczne pojazdy. Wszystko organizuje firma, która w swojej ofercie mam wynajem kontenerów na odpady. To ona odpowiada także za składowanie odpadów zgodnie z prawem.

Warto dodać, że przed decyzją związaną z wyborem pojemnika na odpady należy zaplanować zarówno miejsce na jego położenie, jak i uwzględnić możliwość wjazdu HDS-a na teren odbioru kontenera. Do gromadzenia odpadów w miejscu, gdzie nie można dojechać dużą ciężarówką, warto wybrać albo BigBag, albo niewielki kontener, który może być dowieziony i odebrany przez niewielki pojazd. W przypadku placu umożliwiającego manewrowanie bez ograniczeń i swobodnego dostępu z powodzeniem można się decydować na postawienie dużego kontenera.

Duże znaczenie co do transportu kontenerów ma także rodzaj dróg dojazdowych do miejsc, gdzie zaplanowano posadowienie kontenerów. Jeśli znajdować się on będzie na działce, do której prowadzą drogi nieutwardzone, to warto wynająć HDSa terenowego wyposażonego w napęd 4×4. Jeśli pojemniki na odpady będą zlokalizowane przy drogach utwardzonych, najlepiej asfaltowych, to można zdecydować się na wybór lżejszego pojazdu z napędem na jedną oś.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS