Konieczność przeprowadzenia prac montażowych czy remontowych, prędzej czy później, pojawi się w życiu każdego z nas. Co warto na pewno mieć w domu, aby podczas drobnego montażu czy niewielkiego remontu nie musieć przerywać prac na wizyty w sklepach budowlanych?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że rynek elementów złącznych jest naprawdę duży. Są one niezbędne zarówno w budownictwie, jak i podczas remontów. Tu trzeba coś wkręcić, tam zawiesić i dodatkowo połączyć dwa płaskie elementy. I spróbuj coś zdziałać, kiedy brak kołków czy nitów.

Przegląd najbardziej przydatnych łączeń

Dlatego nasz przegląd elementów, które są niezbędne, rozpoczniemy od wkrętów. To, jakie należy wybrać do prac, zależy przede wszystkim od materiału, gdzie zostaną osadzone. Najczęściej spotykane to wkręty do karton-gipsu i metalu. Należy wziąć pod uwagę ich średnicę i długość. Ważne, aby wkręty były wytrzymałe i mocne – te parametry powinny być dostosowane do materiałów, jakie zostaną połączone. Wkręty do karton-gipsu charakteryzują się także skokiem oraz głębokością gwintu.

Inne, przydatne elementy podczas prac budowlano-remontowych to wkręty ciesielskie. Służą do łączeń typu drewno-drewno. Wachlarz tego rodzaju łączeń jest ogromny. Profesjonalne zastosowanie wkrętu można ocenić na podstawie posiadania aprobaty technicznej, która zostaje umieszczona na łbie. Dodatkowo, ważne, aby wkręty pokryte były powłoką antykorozyjną. Warto też zwrócić uwagę na wkręty ciesielskie ocynkowane ogniowo lub wykonane ze stali nierdzewnej – takie złącza będziemy mogli zastosować niezależnie od warunków, również na zewnątrz. Wykorzystanie tych wkrętów: łączenie elementów ciesielskich, konstrukcji drewnianych oraz montaż schodów drewnianych.

Równie potrzebne będą śruby. Posłużą one do połączenia odcinków grubszych niż 3-4 mm – struktur, gdzie inne metody nie będą skuteczne. Stosuje się je przede wszystkim do konstrukcji rozbieralnych – przy pracach domowych, remontach. Niezbędne okazują się także do budowy maszyn. Śrubę cechuje główka o kształcie trójkąta, czworokąta, sześciokąta, stożka i wiele innych. Najczęściej spotykane zakończenia to: płaskie, soczewkowe, ścięte i stożkowe. Śruby są różne – wszystko zależy od ich zastosowania. Czasem, niezbędne okazują się uzupełnienie w postaci nakrętek i podkładek.

Kołki to jeszcze inne komponenty, Służą one do mocowania lub zawieszania przedmiotów na różnych powierzchniach. Do ich zastosowania potrzebne jest wywiercenie otworu montażowego. Kołki to koszulka z tworzywa sztucznego, które w momencie, kiedy wkręt zostaje wkręcony, podlega rozporowi. Na tej koszulce dodatkowo znajdują się nacięcia.

Elementy łączne – materiały, z których są wykonane

W zależności do zastosowania śruby, wkręty czy nity wykonuje się ze stali ocynkowanej, węglowej lub kwasoodpornej – dzięki temu, są one odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Co wybrać?

Wybór właściwego elementu będzie uzależniony od materiałów, które mają zostać połączone. Ważne jest, aby były one dobrego gatunku i z dobrych materiałów, co korzystnie odbije się na jakości oraz trwałości połączenia.