Wózki widłowe używane są do transportu towaru przy załadunkach, wyładunkach oraz przenoszeniu między magazynami. Wózki są bardzo eksploatowanymi urządzeniami, przez co należy odpowiednio dbać o ich prawidłowe działanie i parametry techniczne. Jedną z najczęściej przeprowadzanych napraw w wózkach jest regeneracja wideł lub ich wymiana.

Kiedy jest możliwa regeneracja wideł?

Regeneracja wideł to proces mający na celu przedłużenie ich zdatności do eksploatacji. Widły są najbardziej narażonym na uszkodzenia elementem wózka. Wynika to z ciągłego ruchu wideł, dużego obciążenia sięgającego nawet kilku ton oraz uszkodzeń mechanicznych spowodowanych m.in. ocieraniem o podłoże lub wsuwaniem wideł pod paletę z towarem. Regenerację wideł możemy przeprowadzić w przypadku, gdy ich stan spełnia parę kryteriów. Widły, które są wytarte o więcej niż 5 mm lub 10% nominalnej grubości nie nadają się do regeneracji. Takie widły można już tylko wymienić. Firmy zajmujące się regeneracją wideł podkreślają, że ma ona na celu usunięcie drobnych wad lub przedłużenie użytkowania, a nie maskowanie zużycia wideł. Ponadto, nie można regenerować wideł, które posiadają pęknięcia, ponieważ takie widły byłyby bardzo niebezpieczne w użytkowaniu ze względu na niezachowanie odpowiednich właściwości materiału, czyli zewnętrznej twardości oraz wewnętrznej elastyczności.

Regeneracja wideł jest możliwa, gdy:

  • Widły są wygięte na skutek uszkodzenia mechanicznego
  • Ich wytarcie jest mniejsze niż 10% grubości lub 5 mm
  • Należy wymienić prowadnice, zaczepy lub mocowania siłowników
  • Nastąpiło uszkodzenie tulei.

Na czym polega regeneracja wideł?

W zależności od rodzaju uszkodzenia wideł ich regeneracja wygląda nieco inaczej. Najczęstszą przyczyną oddawania wideł do regeneracji jest ich skrzywienie. Skrzywienie oraz wgniecenia wideł powodują utrudnione podnoszenie towarów lub całkowicie je uniemożliwiają. Proces regeneracji w takim przypadku polega na fachowym prostowaniu wideł bez uszkodzenia właściwości materiału. Tego typu zabieg wykonywany na własną rękę mógłby osłabić widły, co doprowadziłoby w niedalekiej przyszłości do ich pęknięcia, a to stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa kierującego wózkiem oraz osób w pobliżu, a właściciela naraziłoby na duże straty ze względu na upuszczenie towaru. Gdy oddajemy widły ze względu na uszkodzenie rolek, tulei, podnośników czy prowadnic, regeneracja polega na naprawie lub wymianie uszkodzonych części. Po skończonej regeneracji wideł wózek zostaje poddany badaniu z Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), by potwierdzić jego zdolność do dalszej eksploatacji. Kontroler ocenia czy stan wideł spełnia kryteria dopuszczenia maszyny do pracy.

Czy regeneracja wideł się opłaca?

Regularna regeneracja wideł od razu gdy zauważymy, że coś uległo uszkodzeniu, sprawi, że żywotność wideł się przedłuży. Ceny takiej regeneracji są zależne od tego, co jest do zrobienia. Koszty wahają się pomiędzy 15 a 50% ceny nowych wideł. Ważnym w dzisiejszych czasach aspektem jest fakt, iż regeneracja wideł jest bardziej ekologiczna niż ich wymiana. Jak widzimy, warto poddawać widły regularnym regeneracjom ze względu na bezpieczeństwo użytkowania wideł, koszty oraz środowisko.