Jakie rodzaje karmideł wybrać dla brojlerów?
Indesigncreative.pl
Podłoga drewniana w domu to klasyczne rozwiązanie dla osób ceniących elegancję i subtelną prostotę. Nadaje ona szlachetnego charakteru każdemu pomieszczeniu, sprawdza się właściwie w każdym wnętrzu i jest synonimem wnętrzarskiego luksusu. Jednak drewno nie jest jedynym materiałem, który można położyć na podłogę. W mieszkaniu równie efektownie mogą prezentować się odpowiednio dobrane posadzki laminowane czy płytki ceramiczne. Jednak, podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych, kluczem do zachowania ich piękna, jest ich pielęgnacja. Jak sobie zatem radzić z czyszczeniem podłóg niedrewnianych?
Nowoczesne podłogi laminowane obalają utarty mit mówiący o tym, że panele trzeba wymienić równie szybko, jak się je założyło. Bardzo często ich warstwa wierzchnia jest odporna na ścieranie, odbarwienia, plamy, a płyta nośna pod wpływem nacisku nie odkształca się. Podłoga laminowana może być za tym bardzo wytrzymała. Wytrzymałość nie jest jedyną zaletą paneli – do tego należy dorzucić jeszcze stosunkową łatwość pielęgnacji.
Podstawową zasadą czyszczenia podłogi laminowanej jest, podobnie jak w przypadku dbania o drewno, nienadużywanie wody. Mycie podłóg powinno być wykonywane za pomocą wilgotnych, a nie mokrych mopów czy ściereczek. Woda stojąca może szybko doprowadzić do niszczenia powierzchni paneli. Kluczowe jest również wybranie odpowiednich środków do czyszczenia. Uniwersalne płyny do mycia różnych powierzchni wydają się kuszące, głównie ze względów finansowych, jednak w dłuższej perspektywie nie jest to efektywne rozwiązanie. Należy stosować specjalistyczne detergenty o neutralnym pH – bardzo często będą one również odpowiednie do czyszczenia nie tylko podłóg laminowanych, ale również winylowych i ceramicznych. Wybór takiego właśnie środka pozwoli zatem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Doraźnie małych plam i zabrudzeń można pozbyć się za pomocą wilgotnej ściereczki.
Oprócz pielęgnacji warto również pomyśleć o zapobieganiu mechanicznym uszkodzeniom podłogi laminowanej. Tu zasada jest taka sama jak w wypadku podłóg drewnianych – podkładki filcowe pod meble działają cuda, ponieważ dzięki nim można uniknąć zarysowań. Dodatkowo niektórzy producenci paneli zastrzegają, że niestosowanie takich podkładek może być przyczyną utraty gwarancji! Warto zatem zabezpieczyć nóżki mebli przed potencjalnym naciskiem na podłogę powodującym rysy. Fotele obrotowe, które siłą rzeczy nie mogą być podłożone filcem, powinny albo mieć miękkie kółka, albo stać na specjalnej, przezroczystej macie, chroniącej podłogę.
Podłogi ceramiczne królują w pomieszczeniach, w których podłoga jest narażona na częste zaplamienie, działanie wody i wysokich temperatur, a więc w kuchni, łazience i przedpokoju. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że płytki dość łatwo utrzymać w czystości. Nie oznacza to jednak, że wystarczy woda i uniwersalny płyn do zmywania, żeby skutecznie (i bezpiecznie dla tego materiału!) pozbyć się zabrudzeń.
W gruncie rzeczy pielęgnacja podłóg ceramicznych nie jest skomplikowana. Nie wymagają one woskowania, olejowania czy polerowania, do ich czyszczenia wystarczy woda i – sedno sprawy – specjalistyczny detergent. Oczywiście przed zakupem należy sprawdzić ofertę różnego rodzaju środków do czyszczenia i wybrać taki, który będzie odpowiedni do czyszczenia podłogi ceramicznej. Źle dobrany (np. zbyt mocny) płyn może spowodować blaknięcie czy odbarwienie płytek, co w konsekwencji poskutkuje koniecznością wymiany podłogi. Nie należy również zapominać o sprzęcie do pielęgnacji – obecnie mamy do dyspozycji bardzo funkcjonalne i nowoczesne mopy, dzięki którym codzienne sprzątanie stanie się przyjemnością!
Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych