Z pewnością niejeden z nas choć raz w życiu przekonał się, że poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony musimy przekonać pracodawcę, że nadajemy się na konkretne stanowisko i jesteśmy najlepszym na nie kandydatem. Z drugiej – poszukujemy zatrudnienia, które będzie zapewniało dobre warunki pracy i atrakcyjne wynagrodzenie. Nie inaczej jest także w przypadku poszukiwania pracy za granicą. Dodatkowo niejednokrotnie zmagamy się z barierą językową. Jak więc szukać pracy za granicą, by było to skuteczne, a nie uciążliwe?

Czy warto samodzielnie poszukiwać pracy w Holandii?

Każdy, kto po raz pierwszy przymierza się do poszukiwania pracy w Holandii, z pewnością zastanawia się, gdzie najlepiej je rozpocząć. Wciąż wiele osób zainteresowanych podjęciem pracy w Holandii wybiera poszukiwania na własną rękę. Wtedy najczęściej przegrzebują internet bądź też rozpytują wśród znajomych, starając się w ten sposób pozyskać cenne kontakty. Jest to dość czasochłonne i wymaga sporo zachodu. Droga ta jest również szczególnie uciążliwa oraz nieskuteczna, jeśli czas nagli, a nam zależy na jak najszybszym wyjeździe. Ponadto taka forma poszukiwania zatrudnienia za granicą jest dość stresująca i często okazuje się wyprawą w nieznane. Są to tylko nieliczne z powodów, które sprawiają, że coraz większą popularnością i zainteresowaniem cieszą się biura pośrednictwa pracy.

Najlepsze metody poszukiwania zatrudnienia w Holandii

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej porzucić pomysł o samodzielnym poszukiwaniu pracy za granicą. Doskonałą, pewną i sprawdzoną metodą poszukiwania pracy w Holandii jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura pośrednictwa pracy. Takie firmy to coś więcej niż pomoc w znalezieniu pracy. Najczęściej oferują one również zakwaterowanie w pobliżu miejsca zatrudnienia, organizują transport z Polski do Holandii oraz gwarantują opiekę przez cały okres wykonywania pracy poza granicami kraju. Opieka ta obejmuje nie tylko pomoc merytoryczną, ale także formalną i językową. W przypadku zgłoszenia się do biura pośrednictwa pracy pracownik biura przeprowadza kandydata do pracy przez cały proces rekrutacji. Dokładnie analizuje jego wiedzę, wykształcenie, doświadczenie praktyczne i predyspozycje do różnych stanowisk. Następnie wybiera ofertę pracy w Holandii bądź innym kraju, która jest najlepiej dopasowana do danego kandydata. Na dalszym etapie pośredniczy w podpisaniu umowy z zagranicznym pracodawcą. W razie potrzeby zadba także o zakwaterowanie i transport pracownika. Biura pośrednictwa pracy zatrudniają również osoby odpowiedzialne za stałe utrzymywanie kontaktu z pracownikami i udzielanie im pomocy w razie potrzeby. Pomoc ta, w zależności od biura i zagranicznego pracodawcy, może obejmować szkolenie stanowiskowe, komunikację pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, ale także pomoc tłumacza w razie potrzeby wizyty u lekarza czy też w holenderskim urzędzie.

Ile może zarobić Polak w Holandii?

Wśród zwolenników samodzielnego poszukiwania pracy słyszy się głosy, które wzbraniają się przed korzystaniem z usług pośredników z obawy przed związanymi z tym kosztami. Nie jest bowiem tajemnicą, że każdy pośrednik wymaga opłaty za swoją pomoc i fachowe usługi. Ale wybierając wiarygodne i profesjonalne biuro pośrednictwa pracy, nie musimy martwić się o koszty. Biura takie dzięki swoim kontaktom i renomie za granicą najczęściej negocjują z pracodawcą wyższe stawki wynagrodzenia i lepsze warunki zatrudnienia. Dzięki temu ostateczne wynagrodzenie, po odciągnięciu prowizji pośrednika, niejednokrotnie jest równe lub nawet większe od wynagrodzenia, które pracownik mógłby wynegocjować samodzielnie. Podobnie jak w Polsce, tak i w Holandii obowiązują pewne progi minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przeciwieństwie do naszych krajowych wytycznych te holenderskie są nieco bardziej skomplikowane. Minimalne wynagrodzenie za pracę w Holandii jest uzależnione nie tylko od wiedzy, wykształcenia i doświadczenia, ale także od wieku pracownika. Im pracownik starszy, tym wyższe wynagrodzenie mu przysługuje. Warto mieć tego świadomość zarówno jeśli korzystamy z usług biura pośrednictwa pracy, jak i w sytuacji, kiedy przyjdzie nam samodzielnie negocjować warunki zatrudnienia.

Źródło: Beyond Resources – oferty pracy w Holandii