Troska o środowisko naturalne to kwestia, na którą coraz częściej zwracamy uwagę. W naszych domach segregujemy śmieci, staramy się emitować mniej spalin, rezygnując z samochodów. Jednak, co chyba najważniejsze, staramy się poprawić stan atmosfery i wyeliminować smog poprzez stosowanie ekologicznych paliw opałowych. Doskonałym przykładem takiego ekologicznego materiału jest gaz propan. Wyjaśniamy, czym się wyróżnia.

Dlaczego warto wybrać ekologiczny opał?

Nadal nie brakuje użytkowników, którzy zastanawiają się nad tym, czy w ogóle warto inwestować w ekologiczne metody ogrzewania. Jednak wystarczy rozejrzeć się: wszechobecny smog powoduje, że oddycha nam się coraz ciężej, a ogólny stan naszego zdrowia jest daleki od ideału. Na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów z napędem elektrycznym, co ma prowadzić do zminimalizowania ilości spalin. Jest to niezbity dowód na to, że rozwój i inwestycja w ekologiczne rozwiązania są nie tylko modne, ale także konieczne. W największej mierze za zły stan powietrza, dużą ilość gazów niskiej emisji, a także smog odpowiedzialne są domowe piece. Warto pamiętać, że zaczynając od siebie, możemy zapoczątkować większą zmianę, która doprowadzi do poprawy jakości powietrza. Dlatego warto postawić na ekologiczne metody ogrzewania domu. Decydując się na instalację zasilaną propanem w swoim domu, można także skorzystać z programu „Czyste Powietrze”. Jest to inicjatywa rządowa mająca zachęcać do inwestowania w ekologiczne metody ogrzewania domu. A takie właśnie jest ogrzewanie gazem propan.

Co wpływa na ekologiczny charakter propanu?

Gaz propan często określany jest mianem ekologicznego paliwa opałowego. Jednak jakie jego cechy świadczą o tym ekologicznym charakterze? Składa się na to kilka czynników. Z jednej strony pozyskiwanie. 

Gaz propan w przeciwieństwie do węgla kamiennego nie jest wydobywany kosztem degradacji krajobrazu. Odróżnia się również od drewna, do pozyskania którego należy poświęcić duże, zdrowe drzewa i mniejsze ekosystemy. Propan powstaje jako produkt uboczny rafinacji i destylacji ropy naftowej. Procesy te są przeprowadzane tak czy inaczej, aby zaspokoić ogólnoświatowe zapotrzebowanie na ropę. W takim wypadku propan mógłby zostać zutylizowany, jednak znacznie lepiej jest wykorzystać jego ogromny potencjał grzewczy. 

Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że możemy nazywać propan ekologicznym gazem, jest samo jego spalanie. W efekcie spalania gazu propan nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Produkty uboczne to jedynie para wodna i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Tak więc żadnej sadzy, popiołu czy gazów niskiej emisji. Tym samym spalanie gazu nie prowadzi do powstawania smogu, który jest tak ogromnym problemem wielu polskich miast. Ponadto w efekcie spalania propanu wytwarzana jest bardzo duża ilość ciepła, które wykorzystujemy do ogrzewania domu. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ wiąże się to bezpośrednio z wydajnością propanu. Większa wydajność natomiast oznacza nie tylko oszczędność dla nas jako użytkowników, ale również korzyść dla środowiska. Większa wydajność paliwa opałowego to jego mniejsze spalanie. 

Budowa chemiczna gazu propan także ma wpływ na jego ekologiczny charakter. Gaz ten jest wyjątkowo czysty chemicznie. W jego składzie próżno szukać węglowodorów aromatycznych, a ilości siarki są znikome. Wszystkie takie dodatki znajdujące się w innych paliwach opałowych powodują, że podczas ich spalania na całą okolicę roznosi się wyjątkowo przykra woń. Mają także bezpośredni wpływ na pogorszenie stanu powietrza. W procesie spalania gazu propan nie powstają żadne substancje szkodliwe dla środowiska czy dla ludzkiego zdrowia. Warto więc wybierać gaz propan jako ekologiczny materiał opałowy.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego