Zwierzęta hodowlane potrzebują odpowiedniego pożywienia. Właściwy dobór składników odżywczych zawartych w paszach przyniesie realne korzyści w postaci poprawy ich stanu zdrowia i wyglądu. Fosforan paszowy jednowapniowy jest tym produktem, który sprawi, że problemy wynikające z niedoboru makroskładników znikną.

Fosforan jednowapniowy – co to jest?

Fosfor oraz wapń powinny być składnikami każdej paszy. Niestety nie wszystkie zawierają odpowiednią ilość tych składników odżywczych. Używając fosforanu paszowego jednowapniowego, można w łatwy sposób regulować niedobór wapnia i fosforu w diecie zwierząt.
Do jakich pasz warto dodawać ten produkt? Wśród pożywienia o bardzo ubogiej zawartości fosforu wymienia się kiszonkę kukurydzianą, buraki zwykłe oraz cukrowe, koniczynę oraz lucernę. Wśród pokarmów o średniej zawartości fosforu wymienić z kolei można rośliny zielone i zboża. Niestety fosfor w postaci roślinnej jest z reguły źle przyswajalny, ponieważ przyjmuje postać związku organicznego. Ma to widoczne skutki zwłaszcza w przypadku chowu drobiu oraz świń.

W jakich sytuacjach należy używać fosforanu paszowego jednowapniowego?

Naturalnie fosfor u zwierząt występuje w kościach oraz we krwi. Składnik ten bierze udział w procesie przemiany białek oraz węglowodanów. Ponadto wspomaga procesy energetyczne. Każdy spadek apetytu u zwierząt hodowlanych a u kur osłabienie mineralizacji skorupy jaj może być sygnałem do rozpoczęcia suplementacji. Dodatkowym objawem, który może świadczyć o niedoborze fosforu, jest osłabiony wzrost młodych zwierząt.

Równie łatwo jest zauważyć niedobór wapnia, który jest podstawowym budulcem kośćca oraz zębów. To właśnie na nie należy zwrócić uwagę. Łamliwość oraz kruchość kości powodują problemy z przeżuwaniem oraz poruszaniem. To z kolei odbija się na stanie zdrowia trzody. Wprowadzając do diety zwierząt fosforan jednowapniowy, zapobiegamy rozwojowi powyższych schorzeń.

Korzyści ze stosowania

W przypadku pojawienia się objawów niedoboru wskazane jest natychmiastowe rozpoczęcie podawania fosforanu jednowapniowego. Można go stosować niezależnie od stadium wzrostu zwierząt. Dodatkowym atutem produktu, poza zapobieganiem problemom kostnym oraz wzrostowym, jest poprawa przemian o charakterze biochemicznym. Efekt działania produktu można zauważyć już po pierwszym miesiącu stosowania. Zwierzęta rosną we właściwym tempie i są w mniejszym stopniu narażone na choroby. Dzięki temu poprawie ulega ich ogólny stan zdrowia.

Fosforan jednowapniowy jest surowcem, który należy stosować stale jako jeden z podstawowych składników paszy. Ważne jest właściwe dostosowanie dawki do odmiany oraz wieku zwierząt. Wówczas odżywianie będzie zbilansowane i szybko znajdzie odzwierciedlenie w stanie zdrowia trzody.

Inspirowane: Bas-pol.pl – produkcja pasz