Czyste sprężone powietrze w procesie produkcji jest szczególnie istotne dla wielu branż, w których jego jakość przekłada się na ogólny stan wyrobów. Tego typu wymogi są stosowane m.in. w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, optycznym czy spożywczym. Aby uzyskać efekt krystalicznie czystego, sprężonego powietrza, należy zastosować specjalne urządzenia. Pomocne w tym będą filtry lub sprężarki bezolejowe.

Brak zanieczyszczeń i cząstek oleju – wymóg, który gwarantuje pozytywny rezultat produkcyjny

W gałęziach przemysłu, w których istnieją ogólnie narzucone dyrektywy, związane z jakością wyrobów, nie ma możliwości, aby jakiekolwiek zanieczyszczenia przenikały do struktury wyprodukowanego asortymentu. Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się wyżej wymienionymi branżami, ma tego pełną świadomość. Wszelkie uchybienia w tym zakresie negatywnie wpływają na całą linię artykułów, które de facto w efekcie końcowym nie nadają się do sprzedaży. Powoduje to przymus ich utylizacji. Koszty, jakie ponosi wówczas cała firma, rzutują na jej płynność finansową i pozycję stabilnego partnera handlowego.

Jeśli pragniemy uniknąć tego typu sytuacji, to należy skorzystać z rozwiązań dedykowanych ściśle dla gałęzi przemysłu, które wykazują zapotrzebowanie na czyste sprężone powietrze. Wolny od wszelkich zanieczyszczeń sprężony gaz wpływa także na walory jakościowe produkowanego asortymentu, co z pewnością podnosi jego wartość rynkową oraz wyróżnia go na tle konkurencji. Czystość sprężonego powietrza dla konkretnych branż przemysłowych jest ustalana odgórnie, zgodnie z normami ISO.

Oczyszczanie powietrza – dwie opcje do wyboru

Firmy mogą wybierać pomiędzy dwoma podstawowymi opcjami, które gwarantują uzyskanie najlepszej jakości sprężonego powietrza. Pierwsza polega na zamontowaniu efektywnego, sprawnego i niezawodnego systemu uzdatniania powietrza, który wyposażony jest w specjalne filtry automatycznie wyłapujące cząsteczki oleju czy zanieczyszczeń.

Nieco innym rozwiązaniem jest decyzja zakupowa, która traktuje o nabyciu sprężarki bezolejowej. Opcja ta całkowicie eliminuje obecność oleju w sprężonym powietrzu i w efekcie w produkcie końcowym.

Wielostopniowy system filtracji – czy to dobry pomysł?

Uzdatnianie sprężonego powietrza ma na celu jego pełne oczyszczenie. Jest to konieczne szczególnie, że po kompresji gazu do znacznie mniejszej objętości brak skutecznego oczyszczenia powoduje nagromadzenie większej ilości zanieczyszczeń w danej jednostce objętości. Jeśli urządzenie jest smarowane olejem, to wówczas ryzyko jego przedostania się do sprężonego powietrza zasadniczo wzrasta. Tego typu przypadki zdarzają się stosunkowo często i zaburzają cykl produkcyjny w wielu zakładach przemysłowych.

Obecnie, gros firm wykorzystuje system filtrów tak, aby otrzymać idealnie czysty gaz. Wielostopniowy system filtracji pozwala na uzyskanie doskonałej jakości sprężonego powietrza. Ponadto, taki system ma także wpływ na ogólne działanie parku maszynowego. Cząstki oleju i inne zanieczyszczenia powodują częste awarie sprzętu, a nawet przyczyniają się do powstania poważnych uszkodzeń, które mogą spowodować, że urządzenia nie będą nadawały się do dalszej pracy. Czyste sprężone powietrze wpływa na większą żywotność parku maszynowego oraz obniża koszty ewentualnych napraw czy kapitalnych remontów, które nie należą do niskich.

Sprężarki bezolejowe – doskonała czystość sprężonego powietrza

Każdy przedsiębiorca może również rozważyć konieczność wykorzystania w zakładzie sprężarek bezolejowych. Ten sprzęt jest idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy najwyższej jakości sprężonego powietrza bez ryzyka występowania w nim cząstek oleju. Całkowita eliminacja oleju gwarantuje, że żadna jego cząstka nie znajdzie się w wyprodukowanym asortymencie.

Przedsiębiorstwa poszukujące rozwiązań, które zapewniają sprężone powietrze bez cząstek oleju, mają do wyboru dwie opcje. Jedną jest system uzdatniania sprężonego powietrza, zaś drugą – zakup sprężarki bezolejowej. Ta druga możliwość doskonale sprawdza się tam, gdzie niedopuszczalne jest, aby cząsteczki oleju przeniknęły do wyprodukowanych artykułów. Jeśli zaś w branży nie obowiązują tak restrykcyjne normy, wówczas warto zdecydować się na wielostopniowe systemy filtracji.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza