W nowoczesnej architekturze szkło jest coraz częściej wykorzystywane jako materiał dekoracyjny. Odgrywa ważną rolę, jako jeden z najczęściej używanych materiałów w projektowaniu wnętrz, ponieważ dodaje każdemu pomieszczeniu stylu i wyrafinowania. Szkła we wnętrzach są używane w drzwiach, oknach, ścianach, ściankach działowych, elementach mebli oraz jako elementy czysto dekoracyjne. W zależności od koncepcji projektu, osobistego stylu mieszkańców domu i celu stojącego za używaniem szkła, projektanci podejmują decyzję o wyborze stosownego rodzaju szkła.

Wykorzystanie szkła teksturowanego lub wzorzystego

Wzorzyste lub teksturowane szkło to efektowny element wystroju wnętrz. Takie powierzchnie szklane są dostępne w wielu możliwych kombinacjach. Wśród nich znajdą Państwo szeroką gamę produktów, które cechują różne tekstury i wzory. Mogą być przezroczyste, półprzeźroczyste lub nieprzeźroczyste. Oto niektóre z rodzajów przetworzonego szkła, które można użyć w nowej aranżacji pomieszczenia.

Szkło fazowane – powstaje podczas załamywania szklanej powierzchni tak, by na jej krawędziach powstały fazy. Fazowaniu może zostać poddany praktycznie każdy rodzaj szkła.  Profesjonalne fazowanie szkła może mieć wybraną szerokość i być wykonane pod wybranym kątem, w tym po łuku.

Sitodruk drukowanie metodą sitodruku na szkle polega na nałożeniu atramentu przez ekran siatkowy w celu uzyskania obrazu, a następnie utwardzeniu atramentu tak, aby przylegał do podłoża.  Sitodruk jest korzystną cenowo metodą, która zapewnia bardziej trwałe nałożenie obrazu, odpornego na zmienne warunki. Ta technika daje możliwość stworzenia unikalnego wzoru na szkle. Takie rozwiązanie może być stosowane zarówno w na części, jak i całości powierzchni.

Dającym wiele możliwości rozwiązaniem jest też szkło z drukiem cyfrowym. Dzięki zastosowaniu tej samej metody drukowania, co w drukarkach komputerowych, na szkło nakładany jest dowolny druk. Taki rodzaj zdobienia szkła gwarantuje wysoką jakość wydruku. Możliwości wyboru grafiki na powierzchnię szklaną są nieskończone przy tym rozwiązaniu i znajdują szerokie zastosowanie.

Bezpieczne i efektowne rozwiązania

Szkło to nie tylko piękny, ale też bezpieczny element wystroju. Kierując się bezpieczeństwem i ciekawym wyglądem szkła warto zainteresować się:

szkłem hartowanym, które jest nawet do pięciu razy bardziej wytrzymałe, niż zwykłe szkło; jeśli zostanie stłuczone to rozpada się na małe kawałki bez ostrych krawędzi, dzięki czemu można uniknąć potencjalnych cięć i obrażeń;

szkło laminowane, które składa się z dwóch lub więcej szyb trwale związanych ze sobą za pomocą jednej lub wielu warstw poliwinylobutyralu (PWB); jest montowane w sytuacjach, kiedy chcemy maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo – w przypadku pęknięcia szkło laminowane się nie rozpada tylko jest utrzymywane na miejscu przez warstwę pośrednią; taki rodzaj szkła idealnie sprawdzi się w podłogach szklanych, kabinach prysznicowych czy balustradach.

Lustra jako element dekoracji

Ważnym elementem projektowania dekoracji wnętrz jest na pewno wykorzystanie luster. Stanowią one nie tylko efektowną ozdobę pomieszczenia, ale też pozwalają optycznie powiększyć wnętrze i je rozjaśnić. Wykorzystanie zwierciadeł jest jednym z wiodących trendów w architekturze wnętrz. Dzięki wysokim umiejętnościom szklarzy i nowoczesnemu sprzętowi do obróbki szkła specjaliści są w stanie wyciąć lustro o dowolnym kształcie. W sprawdzonych zakładach szklarskich wykonuje się niestandardowe lustra w dowolnym kształcie z różnego rodzaju szkła.

To tylko niektóre z dostępnych na rynku pomysłów na wykorzystanie szkła we wnętrzu. Dodać należy, że szkło stosowane jest do wyrobu szklanych balustrad czy zabudowy.

Źródło: Szklarz Warszawa