Czym różni się cięcie wodą 2D od cięcia wodą 3D z użyciem głowicy 5-osiowej?
Indesigncreative.pl
Remonty i zmiany w organizacji przestrzeni to znane każdemu człowiekowi sytuacje. Wiele ważnych czynności możemy wykonać sami – np. malowanie albo szlifowanie. Przy obsłudze elektryczności warto myśleć bardzo racjonalnie. Jeśli brakuje doświadczenia, samodzielna i zła praca przy instalacjach może mieć dla człowieka tragiczne skutki. Trzeba więc zadbać o wizytę fachowca. Instalacja wyłącznika bistabilnego nie jest jednak kłopotliwa i w przeciwieństwie do innych typów włączników nie zajmie dużo czasu.
Co to jest wyłącznik bistabilny? To wyłącznik, który pod działaniem wejściowej wielkości zaopatrującej zmienia swój stan i zostaje w takim po zaprzestaniu działania. Krótko mówiąc: włączenie i wyłączenie urządzeń staje się możliwe z różnych miejsc dzięki użyciu przeznaczonych do tego przycisków. Mamy do czynienia z dwoma obwodami – sterującym oraz wykonawczym. Ten pierwszy to obwód pomiędzy przyciskiem a wyłącznikiem bistabilnym, drugi z kolei pomiędzy odbiornikiem prądu a wyłącznikiem bistabilnym. Dzięki wyłączniku bistabilnemu zainstalowanie jakiejkolwiek liczby łączników mających jedno źródło światła jest proste, możliwe i przede wszystkim praktyczniejszym od stosowania łączników krzyżowych czy schodowych. Sama nazwa “bistabilny” sugeruje produkowanie dwóch sygnałów zmieniających działanie – nie tak jak w przypadku wyłączników monostabilnych – tylko jednego.
Podłączenie wyłącznika bistabilnego nie jest trudne. Najlepiej zrobić to w rozdzielnicy oddziałowej głównej na szynie sklasyfikowanej jako typ omega. Wyłącznik zamontowany jest zazwyczaj w jedno modułowej obudowie i posiada sygnalizację w postaci kolorowych diod – zielona to sygnał zasilania przekaźnika, czerwona działania. Wyłącznik może być zasilany zarówno napięciem sieciowym, jak i napięciem stałym. Przed podłączeniem należy zdecydować, z jakiego rodzaju wyzwalania prądu będzie się korzystać. Zaletą wyzwalania impulsem z przewodu fazowego jest łatwość lokalizacji usterek w połączeniach przycisków. Zaletą wyzwalania z przewodu neutralnego jest natomiast zwiększenie bezpieczeństwa – przyciski dzwonkowe nie są wtedy pod napięciem. Po podjęciu decyzji podłączamy zasilanie następująco:
Korytarze, przejścia schodowe, duże pokoje takie jak sypialnia, salon czy jadalnia – to najlepsze miejsca do instalacji wyłącznika bistabilnego. Prosty i szybki plan łączenia, po którym następuje funkcjonalne i komfortowe korzystanie ze sprzętu – wymiar praktyczny wyłączników jest tutaj wysoko ceniony. Naciśnięcie któregokolwiek z przycisku powoduje włączenie odbiornika, a kolejne przyciśnięcie powoduje wyłączenie. Taki układ poprawia jakość codziennego życia. Schemat uruchomienia włącznika bistabilnego jest zawsze umieszczany na jego obudowie i w poszczególnym przypadkach może się nieznacznie różnic od opisanego powyżej.
Inspirowane: Pollin.pl – zanik fazy zabezpieczenie