Propan, jako gaz niezwykle wielofunkcyjny, przebojem wkracza na polski rynek i zdobywa zaufanie coraz szerszego grona odbiorców. Jest ekologiczny, bezpieczny, jego użycie jest łatwe i wygodne a przechowywanie czyste i niekłopotliwe. Ale co najważniejsze, jest to jedna z najtańszych i tym samym najbardziej ekonomicznych form ogrzewania, zarówno domu, jak i wody. Podpowiemy jakie koszty wiążą się z inwestycją, jaką jest przejście na ogrzewanie gazem propan oraz dlaczego tak bardzo się to opłaca.

Czym jest inwestycja w gaz propan

Tajemniczo brzmiące sformułowanie o inwestycji związanej z gazem propan nie dla każdego jednak jest jasne. Warto objaśnić z czym się to wiąże. Przede wszystkim po naszej stronie, jako inwestorów, leży dopełnienie wszystkich formalności związanych z ewentualną zgodą na budowę, zgłoszeniem inwestycji oraz postaraniem się o wykonanie projektu inwestycji i jej wyceny. Ponadto inwestor musi znaleźć odpowiedniego wykonawcę. Istnieje sposób, aby kilka kroków połączyć w jeden. Możemy bowiem zdecydować się na zatrudnienie firmy, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze tego typu inwestycji. Firmy te najczęściej zatroszczą się zarówno o wszelkie formalności, zgody, pozwolenia, projekty, jak i wszelkie wyceny. Dodatkowo firmy te, oprócz inżynierów zatrudniają także robotników, którzy kompleksowo przeprowadzą wykonanie całej inwestycji – zgodnie z planem. Korzystając z usług specjalistów możemy liczyć również na fachowe doradztwo w zakresie rodzaju zbiornika jaki należy kupić, jego wielkości czy w wyborze kotła na gaz, tak aby wybór ten był podyktowane potrzebami inwestora oraz wielkością domu i działki. W większości przypadków takie specjalistyczne firmy obsługujące inwestycję instalacji gazu propan na działce zajmują się również dystrybucją gazu. Nie jest to jednak zobowiązujące. Ważne jest aby wybrać rozwiązanie nie tylko praktyczne i wygodne ale również korzystne ekonomicznie.

Całość inwestycji wiąże się z zakupem zbiornika na gaz oraz kotła kondensacyjnego na gaz propan. Zbiornik zostaje zlokalizowany na terenie działki w ściśle określonej odległości od zabudowań i sąsiedniej posesji. Od zbiornika muszą zostać poprowadzone rury doprowadzające gaz do kotła, który znajduje się w domu. Kocioł natomiast odpowiada za spalenie gazu propan i przekształcenie go w ciepło, niezależnie od tego, czy będzie to ciepło zasilające kaloryfery, czy też wodę użytkową.

Dużym plusem inwestycji jest to, że nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów wymiany kaloryferów. Niezależnie od tego, w jakie kaloryfery wyposażona jest nieruchomość, czy są to kaloryfery podokienne czy też ogrzewanie podłogowe, będą się one całkowicie nadawały do współpracy z kotłem kondensacyjnym na gaz propan.

Oszczędność na wielofunkcyjności gazu propan

Nie każdy zdaje sobie sprawę z zalet propanu, także na poziomie planowania inwestycji mało jest informacji na temat dużej wielofunkcyjności gazu propan. Tymczasem gaz ten może być z powodzeniem stosowany nie tylko jako paliwo opałowe do ogrzewania domu w miesiącach jesienno-zimowych. Gaz propan nadaje się doskonale do podłączenia pod kuchenkę gazową i to bez potrzeby kupowania nowego sprzętu czy dokonywania kosztownych przeróbek starych urządzeń. Ponadto gaz nadaje się do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki odpowiedniemu podłączeniu kotła kondensacyjnego pod zbiornik z wodą, możemy cieszyć się ciepłą wodą i niższymi kosztami jej podgrzewania. Ta wielofunkcyjność szczególnie ucieszy osoby będące poza zasięgiem miejskiej sieci gazowej.

Do tej pory zarówno podgrzewacze wody, jak i kuchenki musiały być zasilane na prąd, czy też działały z wykorzystaniem butli gazowych; te ostatnie są dość awaryjne i nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem wśród użytkowników. Z kolei zasilanie wszystkich urządzeń prądem ogromnie podnosi rachunki za jego zużycie. Jednak nawet jeśli gaz ziemny jest w zasięgu naszej posesji, to może się okazać, że wcale nie będzie on najtańszym rozwiązaniem i dużo bardziej opłacalne okaże się zainwestowanie w gaz propan. Jako że jest to inwestycja na lata, to warto, aby była ona dokładnie przemyślana.

Źródło: Lpgdirect.pl