Wybór odpowiedniego projektu schodów do nowego domu to zadanie niezwykle trudne i odpowiedzialne – musimy zadbać nie tylko o precyzję pomysłu i bezpieczeństwo całej konstrukcji, ale także o wygląd schodów, które przecież będą także stanowić ozdobę naszego domu. Jakie projekty warto brać pod uwagę?

Schody drewniane

Schody drewniane to jedno z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych rozwiązań dla domów jednorodzinnych. Mogą występować zarówno w wersji modułowej, jako gotowe do zainstalowania schody, jak i wersji dostępnej na zamówienie. Zaletą gotowych schodów drewnianych jest niewątpliwie wygoda ich montażu – wystarczy je właściwie przytwierdzić do podłogi i stropu. Zazwyczaj też są to schody policzkowe lub takie ze stopniami opartymi na belce centralnej. Faktem jest jednak to, że większość inwestorów wybiera modele schodów drewnianych wykonywanych na zamówienie. W tym przypadku nie musimy martwić się o wymiary schodów czy pomieszczenia, w którym mają się znaleźć, nie obchodzi nas też sposób montażu schodów – wszystko jest dopasowywane do naszego projektu, a nie na odwrót. W przypadku schodów drewnianych według naszego pomysłu nie musimy się też przejmować ich kształtem – tu, w zależności od naszych możliwości przestrzennych oraz zasobności portfela, możemy wybierać pomiędzy tradycyjnymi schodami policzkowymi, modnymi schodami dywanowymi czy efektownymi schodamiwachlarzowymi. Bez względu na to, na jaki projekt i rodzaj schodów się zdecydujemy, możemy wybierać pomiędzy różnymi gatunkami drewna. Do najpopularniejszych wśród gatunków rodzimych należą buk i dąb, a także jesion, klon i świerk. Wśród drewna egzotycznego prym wiodą mahoń i heban.

Schody żelbetowe

Schody żelbetowe są najczęściej wybieraną przez inwestorów opcją. Są nie tylko trwałe, ognioodporne i bezpieczne, ale i mogą przybierać rozmaity kształt. Niestety, muszą powstawać już na etapie budowy domu, jeszcze w stanie surowym. Ich konstrukcja musi łączyć się bezpiecznie za pomocą zbrojenia z wylewką stropu i parteru. Schody żelbetowe można wykańczać na różne sposoby, jednak najczęściej stosowanym materiałem jest drewno. Tak jak w przypadku schodów w całości wykonanych z drewna, do najpopularniejszych wykorzystywanych gatunków należą dąb, buk, jesion i heban. W innym wariancie schody betonowe wykańcza się płytkami ceramicznymi lub wykładziną dywanową, rzadziej – farbą do betonu.

Schody szklane

Wielu osobom szkło kojarzy się z kruchością i widzi je wyłącznie w roli ozdobnego bibelotu. Wbrew pozorom jednak szklane schody są bardzo wytrzymałe i bezpieczne – ich konstrukcja opiera się zazwyczaj na stalowych podporach, a szkło używane do produkcji stopni i balustrad jest bezpiecznym szkłem hartowanym odpornym na uszkodzenia i stłuczenia. Wewnętrzne schody szklane świetnie prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, a także wszędzie tam, gdzie chcemy optycznie powiększyć naszą przestrzeń. Szklane schody niezwykle łatwo współpracują z naturalnym światłem, nie zatrzymują go i nie zasłaniają innych elementów w architekturze pomieszczenia, dzięki czemu nie przytłaczają go i wspaniale je doświetlają.

Schody metalowe

Niewątpliwym atutem metalu jest jego plastyczność – metal bardzo łatwo formować, dzięki czemu konstrukcje użytkowe z niego powstające mogą przybierać różne kształty. Zaletę tę wykorzystują inwestorzy, którzy coraz chętniej decydują się na schody wykonane z metalu. Do niedawna patent ten częściej był wykorzystywany w budynkach użyteczności publicznej, magazynach i fabrykach, ale w ostatnich latach szturmem opanował projekty domów czy mieszkań. W tych ostatnich jest to rozwiązanie uzasadnione o tyle, że schody metalowe chętnie widziane są w wersji spiralnej, jako nowoczesne schody kręcone, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dzięki temu są mile widziane w małych, nowoczesnych mieszkaniach lub loftach, w których brakuje miejsca na klasyczne schody policzkowe. Niestety, dla niektórych wadą schodów metalowych jest ich surowość oraz fakt, że metal przenosi drgania – w takim wypadu lepiej jest wyłożyć stopnie schodów okładziną, np. drewnem, która będzie niwelowała drgania.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne