Każdy, kto budował dom, wie z jakim wysiłkiem związane jest to przedsięwzięcie. Trzeba nie tylko dopilnować rozmieszczenia poszczególnych elementów według projektu, ale także wybrać odpowiednie materiały. Nawet niepozorne części, np. takie jak rynny, są bardzo istotne. Czasami wydaje nam się, iż system odprowadzania wody deszczowej nie jest czymś, czemu należy poświęcać dużą uwagę. Kiedy jednak zgłębimy temat to szybko okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

Wybór rynien nie jest łatwym zadaniem. Musimy zapoznać się z szeregiem parametrów oraz zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy. Rynna powinna pasować do rodzaju dachu oraz dobrze komponować się wizualnie z całością budynku. Chociaż ta ostatnia rzecz nie jest najważniejsza, to obecnie mamy tak bogatą ofertę systemów rynnowych, że te cechy można bez większego trudu połączyć. Czym zatem kierować się, aby wybrać najlepszy system z możliwych?

Kształt oraz przekrój rur i rynien

Jedna z najważniejszych decyzji związanych z systemem rynnowym dotyczy kształtu i przekroju rynien oraz rur spustowych. Od tych parametrów zależy ich wydajność. Rury półkoliste i półeliptyczne będą bardziej wydajne niż prostokątne. Warto też wiedzieć, że im rynna jest głębsza, tym mniejsze jest ryzyko, iż podczas dużej ulewy wychlapie się z niej woda. Może powstać pytanie – skąd wiadomo ilu rur i rynien potrzebujemy oraz jaka powinna być ich przepustowość. Wynika to z efektywnej powierzchni dachu, którą wylicza się ze specjalnego wzoru uwzględniającego długość dachu, wysokość połaci oraz odległość między narożnikiem a kalenicą. Na tej podstawie szacuje się, że niewielkie, czyli liczące mniej niż 50 m2 dachy potrzebują rynien o średnicy 100 mm i rur spustowych mających 75-80 mm, natomiast dachy przekraczające 100 m2 wymagają rynien 125- lub 150-milimetrowych i rur spustowych o średnicy 90-120 mm.

Wyliczony w ten sposób przekrój rynien musi być większy jeżeli dach jest szczególnie stromy albo jeżeli chcemy zainstalować siatkę ochronną, która zabezpiecza system rynnowy przed dostawaniem się liści, szyszek i gałązek, których nagromadzenie może zmniejszać sprawność przepływu wody.

Warto zaznaczyć, iż efektywnej powierzchni dachu nie musimy obliczać sami. Wystarczy skontaktować się  przedstawicielem firmy, w której zamierzamy dokonać zakupu, a on z pewnością pomoże w dokonaniu prawidłowych obliczeń. Niektórzy producenci udostępniają również na swoich stronach specjalne kalkulatory, ułatwiające wyliczenie wartości EPD. Nasze zadanie będzie polegało jedynie na zmierzeniu odpowiednich części dachu.

Materiał wykonania

Inny bardzo ważny wybór związany jest z materiałem, z którego mają być zrobione rury spustowe oraz rynny. Materiał ten musi być odporny nie tylko na działanie wody czy śniegu, ale także wysokich i niskich temperatur, wiatru, promieniowania UV. Musi cechować go także odporność na wgniecenia i zarysowania oraz korozję. Wysoka trwałość ma wpływ na kwestie estetyczne. Do wyboru mamy systemy rynnowe z PVC (są one bardzo łatwe w konserwacji), wielowarstwowe ze stali powlekanej ocynkiem oraz powłoką ochronną (np. poliestrową), tytanowo-cynkowe, aluminiowe (odporne na każde warunki atmosferyczne) i miedziane (dzięki patynie ich trwałość znacznie się wydłuża).

Cena

Wybierając system orynnowania trzeba pamiętać, iż jest to inwestycja na wiele lat. Dlatego dobrze jest oszacować swój budżet oraz zdecydować się na najlepszą z możliwych opcji. Jakie są różnice cenowe w systemach rynnowych? Mogą one wynosić nawet do kilkuset złotych, dlatego warto przed podjęciem decyzji zwrócić się do specjalisty z prośbą o wykonanie profesjonalnej wyceny.

Gwarancja

Ostatnim ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru systemu rynnowego jest gwarancja. Pozwala ona spać nam spokojnie bez obawy o pojawienie się korozji i odbarwień. Długoletnia gwarancja to zapewnienie ze strony producenta, które dotyczy jakości systemów rynnowych.

Na koniec warto zaznaczyć, iż zanim zdecydujemy się na wybór systemu orynnowania, to warto poznać wszystkie tajniki rynien, którymi jesteśmy zainteresowani. System rynnowy ma być przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa dla naszego domu.

Inspirowane: Plastmo.pl – orynnowanie domu jednorodzinnego