Jakie rodzaje karmideł wybrać dla brojlerów?
Indesigncreative.pl
Stany lękowe u dziecka są często spotykane. Zwykle wynikają one ze strachu przed wykluczeniem z danej grupy społecznej, upokorzeniem na tle innych lub niepewnością. Maluchowi ciężko jest określić, co czuje. Natomiast wysyła wiele sygnałów świadczących o niepokoju, które z pewnością rozpoznasz. Oto kilka przykładów, które warto obserwować.
W sytuacjach kryzysowych mózg wysyła informację do całego ciała o możliwym zagrożeniu. Wtedy pojawiają się symptomy takie jak dreszcze, ból brzucha, głowy czy wymioty. Jeśli konsultacja lekarska nie potwierdza stanu chorobowego, tego rodzaju somatyzacje mogą wskazywać na problemy z emocjami.
Gdy Twoje dziecko nie chce jeść śniadania przed pierwszym dniem w przedszkolu to prawdopodobnie jest to spowodowane strachem. Lęk spowalnia trawienie, co prowadzi do zmniejszenia apetytu.
Dowiedz się, czym spowodowana jest ta niechęć. Zacznij od rozmowy z dzieckiem, ale jeśli ono nie chce ci powiedzieć, to skontaktuj się z jego nauczycielem. Wtedy uzyskasz informacje o tym, jak wyglądają jego relacje z rówieśnikami oraz w jakie ma wyniki w nauce.
Ciało migdałowate, które jest częścią układu limbicznego w mózgu kontroluje smutek i niepokój. Często odczuwanie tych emocji prowadzi do płaczu i chwilowych emocjonalnych załamań. Najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji, to okazanie wsparcia dziecku. Pozwól mu się wypłakać.
Za tego typu zachowania również odpowiedzialne jest ciało migdałowate. Dziecko które nie radzi sobie ze strachem, wybucha złością i jest agresywne. Najważniejsze jest, by zachować spokój. Nie krzycz i nie karz dziecka. Zamiast tego okaż mu wsparcie i wspólnie znajdźcie metody na uwalnianie emocji.
Kiedy dziecko zadaje pytania, z których wynika, że boi się przyszłości i nie chce podejmować nowych wyzwań, oznacza to, że towarzyszy mu silny lęk. Porozmawiaj z nim o tym, wytłumacz że większość z tych negatywnych myśli nie ma racjonalnych podstaw.
Pod działaniem silnego strachu, potrzeba oddawania moczu jest częstsza w ciągu dnia. Ciągłe korzystanie z toalety może wskazywać na fakt, że Twoje dziecko przechodzi trudny okres w swoim życiu.
Jest to duży i często występujący problem. Niewyspanie prowadzi do zmęczenia i obniżenia odporności, więc warto zadbać o dobry sen dziecka. Przed snem rozmawiaj z dzieckiem o przyjemnych rzeczach, włącz relaksującą muzykę, zapewniaj o swoim wsparciu.
Gdy dziecko woli bawić się samodzielnie, nie rozmawia z rówieśnikami, to również może świadczyć o jego lęku przed odrzuceniem. By pomóc dziecku w tej przykrej sytuacji, zaproponuj by zaprosiło kilku kolegów do domu, gdzie będą mogli się lepiej poznać w jego naturalnym i bezpiecznym środowisku.
To oczywiście tylko kilka przykładów, które mogą wskazywać na stan lęku czy napięcia, który towarzyszy dziecku. Czasami jest to tylko etap przejściowy, związany z trudną sytuacją w szkole czy w relacjach rodzinnych. Kiedy jednak zachowanie dziecka wskazuje na poważniejsze przyczyny, konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego, który będzie w stanie ustalić przyczynę tego zjawiska i podjąć odpowiednie kroki.