Narzędzia medyczne ze względu na swoje właściwości i zastosowanie są realnym zagrożeniem nie tylko na naszego zdrowia, ale również całego środowiska. Jednym z najważniejszych elementów, odpowiadających za ich bezpieczne przechowywanie jest wybór odpowiedniego pojemnika, który będzie spełniał określone wymagania. Jakie więc cechy, powinien posiadać odpowiedni pojemnik na narzędzia medyczne?

Narzędzia medyczne wymagają specjalnego przechowywania

Praca w szpitalu, przychodni czy lecznicy weterynaryjnej wiąże się z ciągłym korzystaniem z narzędzi medycznych. Nieprawidłowe ich przechowywanie i późniejsza utylizacja stanowią ogromne ryzyko nie tylko dla pacjentów, ale również dla całego personelu szpitala. W związku z tym, wszystkie jednostki medyczne zobowiązane są do wyboru takich pojemników i worków, które będą w pełni szczelne, ekologiczne i bezpieczna dla otoczenia. Przepisy dotyczące wymagań związanych z narzędziami medycznymi są restrykcyjne i bardzo pilnowane. W specjalnych pojemnikach powinno się przechowywać takie narzędzie jak:

  • skalpel (nóż chirurgiczny),
  • nożyczki do przecinania tkanek,
  • pincety chirurgiczne,
  • kleszczyki,
  • klemy,
  • imadła,
  • igły,
  • szwy chirurgiczne,
  • staplery,
  • haki hirugiczne.

 

Czym powinny charakteryzować się pojemniki na narzędzia medyczne?

Pojemniki, które można uznać za właściwe do przechowywania narzędzi chirurgicznych, muszą spełniać określone warunki. Po pierwsze, powinny znajdować się jedynie w miejscu, w którym dane narzędzia są potrzebne oraz tam, gdzie powstają wszelkie odpady medyczne. Pojemniki z narzędziami, które nadają się już tylko do utylizacji, powinny być opróżniane co najmniej raz na dobę, a z pewnością nie rzadziej niż co 72 godziny. Muszą być szczelnie zamknięte – przepisy wyraźnie określają, że znajdujące się w środku narzędzia powinny zajmować do 2/3 wysokości całego opakowania.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, żeby posiadały wyłącznie gładkie krawędzie, by w późniejszym etapie utylizacji nie rozerwały worków przeznaczonych na odpady medyczne. Ważny jest również materiał ich wykonania, muszą być odporne i wytrzymałe na warunki zewnętrzne. Najlepiej, żeby sama struktura pojemnika była gładka, ponieważ wszelkie porowate i szorstkie powierzchnie znacznie utrudniają dokładne ich czyszczenie i higienę. Jednocześnie, muszą być bardzo odporne na działanie środków dezynfekujących i czyszczących. Nie mogą przepuszczać wody i wilgoci, bo mogłoby to narazić na powstanie pleśni i grzybów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie narzędzi. Konieczność stanowi również odpowiednia odporność na przecięcia i przekłucia.

Jaki kolor powinien mieć odpowiedni pojemnik na narzędzia chirurgiczne?

Ze względu na to, iż narzędzia chirurgiczne podlegają bardzo restrykcyjnym zasadom segregacji, warto wcześniej zadbać o wybór odpowiedniego koloru pojemnika, który ułatwi późniejszy proces utylizacji. Wszelkie narzędzia chirurgiczne i medyczne, wykorzystywane w trakcie operacji jak i zabiegów, należy przechowywać jedynie w pojemniku niebieskim, zielonym i czarnym. W pojemnikach czerwonych przechowuje się wszelkie przedmioty ostre, takie jak igły czy kaniule dożylne. Dodatkowo, muszą one być odpowiednio oznaczone informacją z datą, która wskazuje na czas użytkowania danego pojemnika. Oprócz tego w czerwonych pojemnikach umieszcza się krew, organy, wszelkie odpady zawierające toksyny i zużyte peloidy. Żółte z kolei, przeznaczone są wyłącznie do przechowywania chemikaliów, leków cytostatycznych oraz cytotoksycznych, a także odpadów amalgamatu dentystycznego.

Inspirowane: wamed.pl – lampa zabiegowa