Istnieje wiele powodów, by stosować żele intymne. Jednym z tych najbardziej podstawowych jest suchość pochwy. Problem ten dotyka najczęściej kobiet w okresie menopauzy lub stosujących antykoncepcję hormonalną, która została źle dobrana. Również nieodpowiednie kosmetyki do higieny intymnej czy płyny do prania mogą powodować problemy z nawilżeniem pochwy. Lubrykanty są ponadto stosowane w celu urozmaicenia życia seksualnego przez partnerów. Żele intymne można również stosować podczas masażu czy eksperymentowania z gadżetami erotycznymi.

Lubrykanty wodne

Lubrykanty wodne to jedne z najbardziej popularnych żeli intymnych. Ich głównym składnikiem jest woda oraz gliceryna. Mają właściwości nawilżające oraz są delikatne i łatwo się rozprowadzają. Do tego szybko się wchłaniają, dlatego mogą nie być odpowiednie dla kobiet z problem suchości pochwy czy niewystarczającą lubrykacją. Zwykle wystarczy jednak powtórzenie aplikacji żelu w trakcie stosunku. Ze względu na skład, nie nadają się do stosowania w wodzie, ponieważ szybko się zużywają. Można je również aplikować podczas używania prezerwatywy lub jako formę pomocy przy aplikacji kubeczka menstruacyjnego. Żele intymne na bazie wody sprawdzą się podczas stosunku klasycznego, jak i analnego. Oczywiście w pełni bezpiecznie można ich używać razem z gadżetami erotycznymi.

Lubrykanty silikonowe

Druga grupa żeli w swoim składzie ma głównie silikon. Dzięki temu produkty tego typu są trwalsze i wydajniejsze niż wodne żele intymne. W przeciwieństwie do żeli wodnych doskonale sprawdzą się w wodzie. Mogą być też stosowane do masażu zamiast olejków czy balsamów. Lubrykanty silikonowe można stosować razem z prezerwatywami. Nie są natomiast polecane podczas użytkowania gadżetów erotycznych, ponieważ mogą je uszkodzić.

Lubrykanty hybrydowe

Lubrykanty hybrydowe są połączeniem dwóch poprzednich lubrykantów. Łączą więc w sobie delikatność i wydajność, gwarantując odpowiednie nawilżenie. Mają przyjemną konsystencję, dającą odpowiedni poślizg. Mogą być stosowane z prezerwatywami oraz gadżetami erotycznymi. Wyjątek stanowią wersje lubrykantów hybrydowych składających się z połączenia wody i olejków – wtedy odraza ich stosowania razem z prezerwatywami.

Dodatkowe właściwości lubrykantów

Istnieje wiele wariantów smakowych żeli intymnych. Lubrykanty smakowe są polecane zwłaszcza podczas seksu oralnego, ponieważ dają dodatkowe wrażenia. Podczas wyboru żeli z tej kategorii, należy zwracać szczególną na skład produktu i jego zapach, aby mieć pewność, że nadaje się do spożycia. Żele smakowe są odradzane przy częstych infekcjach oraz alergikom z uwagi na możliwość reakcji alergicznej na któryś z aromatów. Warto dodać, że istnieją również żele intymne rozgrzewające lub chłodzące, które w zależności od składu, zapewniają dodatkowe doznania kochankom.

Wybór odpowiedniego żelu intymnego zależy od preferencji i oczekiwań partnerów. Uniwersalnym produktem są lubrykanty na bazie wody, które nie uczulają oraz są w pełni hipoalergiczne. Jednakże są zdecydowanie mniej wydajne od silikonowych lubrykantów. Zwykle warto kupować żele w mniejszych opakowaniach, aby uniknąć używania przeterminowanego produktu. Podczas zakupów warto również zwrócić uwagę na opakowanie. Wygodnym rozwiązaniem będzie przykładowo butelka z pompką. Osoby podatne na reakcje alergiczne powinny mieć z kolei na uwadze skład, unikając sztucznych substancji i dodatkowych aromatów.

źródło: eCondom.pl – prezerwatywy