Przed wykonaniem zabiegu implantologicznego czasami trzeba przeprowadzić procedury z zakresu chirurgii stomatologicznej, które przygotowują odpowiednie warunki do wprowadzenia implantów. Nieuzupełnione przez długi czas braki zębowe prowadzą do zaniku kości szczęki lub żuchwy, co uniemożliwia natychmiastowe wszczepienie implantu. Przeprowadza się wtedy procedurę, która pomaga w regeneracji tkanki kostnej w miejscu planowanego zabiegu. Innym zabiegiem, który może być niezbędny przed wykonaniem implantów jest sinus lift – podniesienie dna zatoki szczękowej.  

Kiedy wykonuje się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?

Implanty stomatologiczne umieszcza się w stabilnej tkance kostnej, która znajduje się pomiędzy korzeniami zębów a jamą zatoki szczękowej. Po utracie zęba często dochodzi do stopniowego zaniku kości, która się nad nim znajdowała. W takiej sytuacji nie można umieścić implantu w szczęce pacjenta, dopóki nie odtworzy się brakującej tkanki kostnej, ponieważ implant nie może znaleźć się w przestrzeni zatoki.

Zabieg podnoszący dno zatoki szczękowej (tzw. sinus lift) służy do aktywizacji procesu regeneracji kości przed wprowadzeniem implantu stomatologicznego na miejsce utraconego zęba. Chirurg decyduje o przeprowadzeniu tej procedury po skonsultowaniu pacjenta i obejrzeniu wyniku tomografii komputerowej jego szczęki. Zabieg okaże się konieczny, jeśli warstwa kości nad zębodołem będzie cieńsza niż 7 mm.

Przeciwwskazania do sinus lift są takie same, jak do procedury wstawiania implantów. Operacji nie przeprowadza się u pacjentów z cukrzycą lub rakiem albo w okresie po jego leczeniu. Zabieg jest przeciwwskazany także u osób, które przechodzą terapię bifosfonianami, albo cierpią na choroby układu nerwowego lub zaburzenia psychiczne.

Na czym polega zabieg podnoszenia zatoki szczękowej?

Podczas zabiegu sinus lift pod błonę zatoki szczękowej wprowadza się przeszczep z własnej kości pacjenta albo ze specjalnego materiału chirurgicznego. Podczas gojenia, które trwa kilka miesięcy, wprowadzony materiał przerasta tkanką kostną i z czasem wytwarza się tam pełnowartościowa kość. Dzięki temu uzyskuje się stabilne podłoże, w którym można będzie stabilnie osadzić implanty stomatologiczne.

Tę procedurę wykonuje chirurg stomatologiczny. Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, często stosuje się osłonę antybiotykową. Zabieg można wykonać za pomocą techniki otwartej, która polega na włożeniu materiału przez otwór wywiercony w kości zatoki szczękowej. Drugie rozwiązanie to wdrożenie techniki zamkniętej zabiegu, czyli wprowadzenie materiału przez wyrostek zębodołowy. Technika zamknięta jest mniej inwazyjna, ale wiąże się z większym nakładem pracy i stopniem zaawansowania technicznego, trwa dłużej i jest droższa. Ta metoda pozwala tylko na odtworzenie 1-3 mm kości, więc przy większym ubytku tkanki trzeba zastosować metodę otwartą.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed sinus lift chirurg ocenia stan higieny jamy ustnej danego pacjenta i w razie potrzeby zaleca stosowanie specjalistycznych płukanek i past stomatologicznych. Chodzi o to, aby zapobiec osadzaniu się płytki nazębnej na pozostałych zębach i zminimalizować ilość drobnoustrojów obecnych w ustach przed zabiegiem.

Na co zwrócić uwagę po zabiegu sinus lift?

Po wykonaniu zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej stosuje się osłonę antybiotykową, aby zapobiec infekcji. Pacjentom przepisuje się także leki przeciwbólowe. Często na okolicę zabiegu aplikuje się według zaleceń chirurga chłodne okłady, żeby zmniejszyć opuchliznę i stan zapalny szczęki. Aby nie zakłócać procesu gojenia tkanek, pacjent powinien spożywać po sinus lift tylko chłodne pokarmy w formie płynów lub pół-płynów.

Po tej operacji należy wystrzegać się silnego wysiłku fizycznego, a zwłaszcza dźwigania. Nie powinno się również podróżować samolotem, ponieważ gwałtowne zmiany ciśnienia powietrza podczas startu i lądowania źle wpływają na proces gojenia.

Podsumowanie

Procedura podnoszenia dna zatoki szczękowej, czyli sinus lift, to jeden z zabiegów chirurgii stomatologicznej, który służy do odtworzenia tkanki kostnej przed wszczepieniem implantów stomatologicznych. Warto się do niego właściwie przygotować i dbać o organizm po operacji, aby jak najszybciej wrócić do formy i zregenerować tkankę kostną. Dzięki temu możliwe będzie szybsze przeprowadzenie zabiegu implantacji i pracy protetycznej, czyli odzyskanie pełnego i pięknego uśmiechu.

źródło: triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny