Popularność zdrowego trybu życia oraz ekologicznej żywności wciąż rośnie. Z dnia na dzień przybywa osób, które pragną zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i zacząć świadomie wydawać pieniądze na produkty spożywcze wysokiej jakości. Faktem jest też, iż wiele osób decyduje się na dietę wegetariańską. Istnieje jednak duża grupa konsumentów, która nie wyobraża sobie codziennego jadłospisu bez mięsa. Osoby spożywające produkty mięsne chętnie sięgają po swojskie wyroby wędliniarskie. Czym charakteryzują się zatem wybierane przez nich swojskie wędliny i na czym polega ich wyższość nad wędlinami masowej produkcji?

Charakterystyka swojskich wędlin

Głównym czynnikiem, który wpływa na wybór swojskich wędlin, jest ich wysoka jakość w porównaniu do wyrobów masowej produkcji. Swojskie wyroby wędliniarskie są produkowane z nieprzetworzonego mięsa przy wykorzystaniu tradycyjnych technik masarskich. Ma to bezpośrednie przełożenie na ich smak, aromat, wygląd oraz wartość odżywczą. Mięso, z którego produkowane są swojskie wyroby wędliniarskie, nie zawiera antybiotyków i pochodzi od zwierząt, które żyją w humanitarnych warunkach. Do cech charakterystycznych tego typu produktów należy naturalny kolor, delikatny zapach, brak wilgotnej powłoczki, nieregularna struktura mięsa oraz charakterystyczny aromat dymu. Decydując się na spożywanie swojskich wędlin, musimy jednak pamiętać, że wysoka jakość ma swoją cenę.

Wędliny masowej produkcji

Jedną z ważniejszych zalet swojskich wędlin jest ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Do tradycyjnie przyrządzanej kiełbasy czy wędliny nie dodaje się bowiem żadnych substancji, typu chemiczne środki konserwujące czy preparaty zwiększające objętość produktu. W przypadku wędlin masowej produkcji taka praktyka jest niestety powszechna. W produkcji masowej proces zwiększenia wydajności mięsa rozpoczyna się już na poziomie hodowlanym, gdyż hodowca dąży do pozyskania jak największych przyrostów zwierzęcia. Niestety spożywając wysokowydajne wędliny, wprowadzamy do organizmu szereg groźnych substancji, takich jak konserwanty, antybiotyki, wypełniacze, zmielone kości, ścięgna oraz tłuszcz. Do najczęściej spotykanych wypełniaczy i konserwantów dodawanych do mięsa w masowej produkcji należą:

  • Azotany/azotyny – powszechnie spotykane jako składnik materiałów wybuchowych oraz nawozów rolniczych. Ich obecność ma nadać wyrobom wędliniarskim charakterystyczny różowy kolor oraz należycie je zakonserwować. Spożywanie azotanów i azotynów w nadmiernych ilościach może wywoływać nadciśnienie oraz prowadzić do chorób nowotworowych.
  • Benzoesan sodu/potasu – popularne substancje konserwujące mięso. Gdy konserwanty tego typu łączą się w naszym ciele z kwasem askorbinowym (czyli witaminą C) powstaje tzw. benzen, który jest silnie rakotwórczy.
  • Fosforany – ich nadmiar w organizmie powoduje nadpobudliwość, osłabia układ kostny oraz może negatywne wpływać na pracę nerek.

Lista substancji konserwujących zwiększających objętość mięsa czy wzmacniających smak jest długa. Żadna z nich nie pozostaje jednak obojętna dla ludzkiego zdrowia i życia.

Swojskie wyroby wędliniarskie – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Główną zaletą swojskich wyrobów wędliniarskich jest ich pozytywny wpływ na ludzki organizm. Decydując się na prowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety szybko odczujemy pozytywy w postaci lepszego samopoczucia i przypływu sił witalnych. Produkty tego rodzaju są więc dobrą inwestycją dla każdego, kto chce żyć w zdrowiu i w zgodzie z naturą.