Czasy, w których obecnie żyjemy, i prowadzony przez większość z nas tryb życia niekorzystnie wpływają na poziom stresu i zdrowie każdego z nas.

Człowiek denerwuje się zwykle w sytuacjach, w których nie wie, co robić lub nie potrafi przewidzieć, co się wydarzy. Gdy boimy się, że coś nam się nie uda, stajemy się niespokojni. Niestety dzisiejszy świat ciągle wywiera na nas dużą presję. Ludzie konkurują ze sobą w każdej dziedzinie życia: chcemy być lepszymi pracownikami niż inni, mieć lepsze życie uczuciowe, rodzinne, posiadać coś, czego inni nie posiadają. Taka rywalizacja sprawia, że obawiamy się utraty czegokolwiek, co uzyskaliśmy, a także tego, że ktoś inny może osiągnąć cel, do którego sami dążyliśmy.

Niektórzy są bardziej podatni na stres, inni mniej. Na poziom stresu wpływa nie tylko nasz styl życia, ale także stan naszej psychiki i poziom niektórych pierwiastków w organizmie; na przykład zbyt niski poziom magnezu może zwiększać podatność na stres.

Wpływ stresu na zdrowie i życie

Zdenerwowanie ma bardzo zły wpływ na kondycję organizmu. Stres zwiększa metabolizm substancji odżywczych, co może prowadzić do niedoborów, jeśli denerwujemy się za bardzo. Cierpi także nasza psychika, bo stres zniechęca nas do działania, utrudnia koncentrację (a zatem bojąc się, że coś się nie uda, zwiększamy szansę, że faktycznie poniesiemy porażkę). Pod wpływem zdenerwowania często stajemy się agresywni, wybuchowi, przez co cierpią nasze relacje z innymi ludźmi.

Przewlekły stres zaburza harmonię hormonalną organizmu i rozregulowuje funkcjonowanie wielu organów. W konsekwencji może powodować wiele przewlekłych i niebezpiecznych chorób.

Jak zmniejszyć poziom stresu?

By poprawić jakość życia, dobrze jest zadbać o swój wewnętrzny spokój. Czy jednak możliwe jest życie bez stresu?

Nie jest to proste. Nawet nie oglądając się na innych i ciesząc własnym życiem, nie unikniemy stresujących sytuacji. O ile na życie prywatne mamy pełny wpływ i możemy nauczyć się podchodzić do niego z dystansem, to w życiu zawodowym ciężko zapewnić sobie spokój.

Samo minimalizowanie sytuacji stresujących jest już korzystne. Zalecana jest także zmiana trybu życia i nawyków. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomogą zredukować zdenerwowanie, wyciszą i „naładują” organizm pozytywną energią, zwiększając chęć do działania i niwelując strach przed niepowodzeniem.

Dieta najlepsza na stres

Żeby pozbyć się stresu, warto zacząć uprawiać jakiś sport. Zmęczenie pomaga pozbyć się zdenerwowania, a podczas aktywności fizycznej uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia obniżające poziom stresu. W wyciszeniu się pomaga również odpowiednie natlenienie organizmu.

Jednak to za mało. Jeśli nasz jadłospis zawiera głównie tłuste potrawy zawierające ciężkostrawne substancje, to nasz organizm nadal będzie podatny na działanie stresu.

Kiedy chcemy zmniejszyć poziom stresu, powinniśmy zadbać o jakość tego, co jemy. Najlepiej dostarczać organizmowi lekkie potrawy, z jak najbardziej naturalnych składników. Najlepiej sprawdzi się dieta paleo oparta na jedzeniu właśnie pokarmów naturalnych, nieprzetworzonych.

Jadłospis tej diety jest bogaty w owoce, warzywa, mięso, ryby czy orzechy. Wyklucza natomiast spożycie fast foodów, tłuszczów roślinnych, a także żywności modyfikowanej genetycznie.

Dzięki diecie paleo organizm dostaje łatwe do strawienia pokarmy, których resztki nie odkładają się. Ma to korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też samopoczucie. Odpowiednie zbilansowanie diety gwarantuje, że wszystkie niezbędne składniki odżywcze będą na optymalnym poziomie. Ta równowaga wewnętrzna pomoże nam się wyciszyć i zmniejszy podatność na stres.

Inspirowane: paleocatering24.pl – jadłospis paleo