Transport materiałów sypkich (proszków, drobnych ziaren) jest jednym z podstawowych elementów procesów produkcyjnych w przemyśle chemicznym, spożywczym i pokrewnych. Może odbywać się na różne sposoby, np. za pomocą przenośników ślimakowych i taśmociągów, jednak najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej efektywny jest transport pneumatyczny. W zależności od rodzaju transportowanych produktów sypkich wymaga on różnych instalacji przemysłowych, ale wszystkie składają się z takich samych elementów. Jednym z podstawowych są złączki rurowe, które służą do łączenia ze sobą odcinków rurociągu.

Transport materiałów sypkich a złączki rurowe

Transport pneumatyczny materiałów sypkich polega na przemieszczaniu surowca pod ciśnieniem w strumieniu powietrza pomiędzy punktem załadunku a odbioru. W zależności od położenia jednostki wytwarzającej ciśnienie (na początku lub na końcu linii) możemy mówić o transporcie ssącym (podciśnieniowym) lub tłoczącym (nadciśnieniowym). Sam układ przesyłowy składa się ze specjalnych rur i łuków, które łączy się ze sobą za pomocą odpowiednich złączek. Rozwiązanie takie daje wiele korzyści, pozwala na transport pod różnym kątem przy zachowaniu dużej szybkości i wydajności. Umożliwia też stosunkowo delikatne przemieszczanie materiałów sypkich i daje możliwość przesyłu na znaczne odległości. Użycie złączek jest kluczowe dla tej instalacji, ponieważ eliminuje potrzebę spawania. Nakłada się je za pomocą śrub bezpośrednio na rury ucięte „na równo”. W efekcie układ taki charakteryzuje szybki i ekonomiczny montaż. Równie sprawnie można go też zdemontować, co pozwala na ponowne wykorzystanie rur i łuków oraz zmianę układu linii.

Budowa złączek rurowych

Ponieważ układ pneumatyczny generuje zwiększone ciśnienie, ważne jest, aby złączki były wykonane z odpowiednich materiałów. Ponadto ruch wewnątrz układu wiąże się z tarciem i powstawaniem ładunków elektrostatycznych. Aby wszystko działało bezpiecznie, należy wybierać elementy instalacji wykonane ze sprawdzonych surowców. Główna część (płaszcz wewnętrzny oraz płaszcz zewnętrzny) powinna być wykonana ze stali nierdzewnej lub stali węglowej ocynkowanej. W produkcji wkładów wewnętrznych najlepiej sprawdzają się kauczuki syntetyczne (np. NBR, SBR, Viton) albo sylikony. Niezbędne też są elementy (najczęściej umieszczone wewnątrz paski ze stali nierdzewnej) do odprowadzania nagromadzonego ładunku.

Czym powinny charakteryzować się złączki rurowe?

Złączka rurowa powinna przede wszystkim zapewniać szczelne połączenie i być wytrzymała na ciśnienie. Ponieważ układy pneumatyczne mogą mieć różną długość, przebieg i przeznaczenie, element ten powinien być prosty w budowie i łatwy w montażu oraz nadawać się do łączenia ze sobą elementów wykonanych z różnych materiałów, zarówno tworzyw sztucznych, jak i szkła. Dla przemysłu spożywczego ważna będzie możliwość zapewnienia dylatacji rurociągu, dzięki czemu będzie on spełniał standardy umożliwiające kontakt z produktami żywieniowymi, np. ziarnem czy mąką. Wszystko to powinno iść w parze z dobrą ceną ­– w końcu transport pneumatyczny ma być z definicji bardziej opłacalny od pozostałych metod transportu materiałów sypkich. Ostatnią kwestią są parametry dotyczące wymiarów złączek. Powinny być one oczywiście dopasowane do rurociągu. Dostępne na rynku elementy są dostępne w wymiarach od 100 do 300 mm długości i od 38 do 220 mm średnicy. Aby zapewnić sobie wszystkie wyżej wymienione parametry, najlepiej zaopatrzyć się w złączki u sprawdzonych producentów.