Dwurzędowe marynarki nie cieszą się aż tak dużą popularnością, jak jednorzędowe, jednak z każdym rokiem coraz więcej marek decyduje się na ich wprowadzenie. Mimo że cały ten proces zajmuje trochę czasu, to marynarki o dwóch rzędach zdają się powoli podbijać rynek. Co więc wyróżnia marynarki dwurzędowe? I jakich zasad należy przestrzegać, zakładając tę część garderoby?

Rodzaje marynarek dwurzędowych

Wybierając marynarkę dwurzędową, możemy spotkać się ze specjalną numeracją. Wiele osób nie ma pojęcia, co oznaczają te liczby i często biorą je za odmianę rozmiaru marynarki. To jednak nie prawda, a sprawa jest dużo prostsza, niż mogłoby się wydawać. Pierwsza liczba informuje nas o ilości guzików dostępnych z przodu marynarki. Natomiast druga liczba oznacza ilość guzików funkcjonalnych, które można przypiąć do drugiej połowy. Przykładowe formaty, jakie można spotkać przy wyborze to np. 4×1, 6×1 czy 8×2.

Warto również dodać, że po zapięciu guzików, układają się one w określony kształt. Często spotykać można guziki ułożone w literę “V” lub tworzące dwie linie równoległe. Ten układ również ma znaczenie, ponieważ wpływa na finalny odbiór sylwetki danej osoby.

Zasady zapinania marynarki dwurzędowej

W marynarkach jednorzędowych mamy zasadę, że najniższy guzik zawsze pozostaje odpięty. Jednak marynarki o dwóch rzędach rządzą się nieco innymi prawami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapiąć wszystkie guziki. Będzie to jak najbardziej poprawne pod kątem mody. Zapinanie wszystkich guzików wywodzi się jeszcze ze stylu wojskowego. Warto czasami zaobserwować marynarzy, oni zwykle stosują się do tej zasady. Czy zatem w marynarki dwurzędowe należy zawsze dopinać na ostatni guzik? Otóż niekoniecznie. Pozostawienie odpiętego najniższego guzika również jest poprawne i stosuje się do tej zasady wielu aktorów czy kreatorów mody. Rozpięty ostatni guzik daje nieco więcej swobody naszej sylwetce. Ruchy nie są krępowane, a materiał naturalnie oplata ciało. Wszystko zależy tak naprawdę od całokształtu kreacji. Jeśli idziemy na formalne przyjęcie, warto zapiąć wszystkie guziki. Jednak jeśli wybieramy się na niezobowiązującą kolację na mieście, można pozwolić sobie na więcej luzu.

Marynarki dwurzędowe – dla kogo będą dobrym wyborem?

Noszenie marynarek dwurzędowych zaleca się głównie osobom szczupłym. Wszystko za sprawą tego, że dwa rzędy poszerzają optycznie sylwetkę. Osoby otyłe mogą wyglądać w nich niekorzystnie, dlatego powinny raczej skłaniać się w stronę jednorzędówek. Jednak nie ma na to reguły i tak naprawdę trzeba daną marynarkę przymierzyć, aby wyciągnąć jakieś konkretne wnioski.

Marynarki dwurzędowe wyróżnia również kształt kieszeni. Możemy spotkać kieszenie:

  • nakładane,
  • cięte,
  • z patkami.

Najbardziej casualowe są kieszenie nakładane, których powinno się unikać, jeśli marynarka ma być na poważne wyjścia. Wyboru marynarki najlepiej dokonać w towarzystwie osoby, która ma jakąś wiedzę z zakresu mody. Należy również dobrze się zastanowić nad przeznaczeniem marynarki. Wiele zależy bowiem od tego, na jakie okazje będzie najczęściej używana.