Uprawa warzyw wymaga dostarczania im odpowiedniej ilości wody, regularnego nawożenia czy plewienia. Podlewanie można wykonywać ręcznie lub zainstalować w swoim ogrodzie automatyczny system nawadniania, który zapewni obfite plony.

Sztuczne nawadnianie – jak to działa?

Systemy nawadniania doprowadzają wodę wykonanymi z tworzywa sztucznego rurociągami w te miejsca, w których jest potrzebna. Rośliny podlewane są zraszaczami, mikrozraszaczami, liniami lub taśmami kroplującymi, albo dokorzeniowo.

W ogrodach warzywnych zwykle stosuje się mikrozraszacze, których głowice osadzone są na wspornikach o wysokości około 30 cm. Specjalne końcówki powodują, że wytwarzana jest mgła wodna, dostarczająca roślinom wilgoć. W razie potrzeby głowice da się łatwo zdemontować. Równie często warzywniak nawadniany jest linią lub taśmą kroplującą, z których woda sączy się przez perforację. Takie elementy rozkładane są na glebie i przykrywane korą. Wspomniane systemy nawadniania działają automatycznie, a odpowiednio zaprogramowane dostarczają optymalne ilości wody w odpowiednie miejsca. Uzupełnieniem instalacji sztucznego nawadniania mogą być dodatkowe czujniki wilgotności gleby lub deszczu.

Źródłem wody dla systemu może być prywatna studnia lub zwykły rurociąg. Jeżeli pobieramy wodę z sieci, warto założyć dodatkowy wodomierz, aby ponosić dodatkowych opłat za odprowadzanie ścieków, których ilość wyznaczana jest na podstawie zużycia wody. W niektórych przypadkach można rozważyć gromadzenie deszczówki, jako rezerwuaru wody do podlewania.

Zrób to sam

Samodzielne zaprojektowanie i wykonanie systemu nawadniania ogrodu warzywnego, wymaga sporządzenia planu instalacji. Ogród trzeba podzielić na kilka fragmentów, zwanych sekcjami.

Podstawowym elementem instalacji, mającej źródło wody w studni lub zbiorniku deszczówki, jest filtr oraz pompa. Bezpośrednio od pompy wodnej lub zaworu czerpalnego instalacji wodociągowej, należy poprowadzić główny przewód zasilający, który powinien mieć największy przekrój w całym systemie. W ten sposób woda będzie doprowadzona do rozdzielacza, czyli zespołu elektrozaworów otwierających, lub zamykających dopływ cieczy do poszczególnych sekcji. Od każdego z elektrozaworów woda jest następnie dostarczana do zraszaczy czy linii kroplujących. Natomiast cały system jest kontrolowany za pomocą elektronicznego sterownika.

Ponieważ niektóre elementy instalacji sztucznego nawadniania układane są bezpośrednio pod ziemią, warto wybierać wyłącznie markowe, trwałe produkty. Bardzo ważna jest także jakość wody – nie powinna ona zawierać zanieczyszczeń stałych, mogących uszkodzić elektrozawory lub zatykać dysze i otwory dystrybuujące ciecz.

Czy warto?

Z pewnością warto rozważyć instalację automatycznego systemu nawadniania, gdyż jest to oszczędność pieniędzy, czasu i wysiłku. Odpowiednio zaprogramowany system nawadniania dostarczy naszym warzywom wody w ilości odpowiedniej do ich prawidłowego wzrostu. Zarówno na etapie projektowania i użytkowania, jak i konserwowania systemu, warto jednak korzystać z porad specjalistów.