Osoby zainteresowane posiadaniem broni palnej muszą nie tylko przygotować się na to, że będą musiały spełnić wiele formalności, ale powinny również wykazać się odpowiedzialnością. Dotyczy to nie tylko obchodzenia się z bronią w sposób bezpieczny, ale i odpowiedniej jej konwersacji. W zależności od rodzaju i modelu broń palna może stanowić spory wydatek. Niezmiernie ważne jest, aby maksymalnie wydłużyć jej okres funkcjonowania poprzez unikanie pomyłek w czasie czyszczenia, które są w stanie drastycznie skrócić jej żywot.
Jak wygląda proces czyszczenia broni palnej?
Zanim przystąpi się do czyszczenia, należy upewnić się, że pomieszczenie, w którym będziemy czyścić naszą broń, jest odpowiednio oświetlone i dobrze wentylowane. Opary od środków czyszczących szybko wypełnią małe pomieszczenie o słabej wentylacji, a przez to mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zawsze należy upewnić się, że bron jest całkowicie rozładowana, a komora nabojowa jest pusta. Co więcej, w pomieszczeniu, w którym będziemy czyścić broń, nie powinna znajdować się jakakolwiek amunicja.
W zależności od rodzaju broni należy odpowiednio dobrać akcesoria, które wykorzystamy do czyszczenia. Potrzebny jest wycior przynajmniej 5 cm dłuższy od lufy oraz szczoteczki ze sztywnym włosiem. Ponadto niezbędny jest rozpuszczalnik i zestaw szmat bez włókien. Warto zaopatrzyć się w przecieraki wełniane bądź filcowe oraz odpowiedni smar do broni. Należyte przygotowanie się pozwoli znacznie skrócić i ułatwić proces czyszczenia broni palnej.
Zanim zaczniesz czyszczenie, broń należy jedynie częściowo rozebrać w granicach określonych w instrukcji od producenta. Następnie każdy z elementów trzeba wyczyścić oddzielnie, używając szmatek nasączonych środkami do czyszczenia. Za pomocą wycioru czyścimy wnętrze lufy – przydać się może jakieś źródło światła, które pozwoli nas sprawdzić, czy wnętrze jest już czyste. Za pomocą szczoteczki zeskrob zanieczyszczenia znajdujące się w dostępnych miejscach pozostałych części broni, a następnie wytrzyj te miejsca za pomocą szmatki bez włókien. Potem użyj smaru do nasmarowania miejsc określonych w instrukcji obsługi. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużej ilości smaru. Na koniec pozostaje tylko wytrzeć swoja broń i ją z powrotem złożyć.
Jakich błędów należy się wystrzegać?
Nigdy nie używaj benzyny lub nafty do czyszczenia swojej broni. Z uwagi na ich łatwopalną naturę bardzo łatwo doprowadzić do wypadku, który może zagrozić twojemu zdrowiu, a na pewno uszkodzi broń. Te substancje są w stanie uszkodzić metalowe wykończenia broni. Z tego samego powodu należy uważać, aby nie użyć zbyt silnego rozpuszczalnika do czyszczenia broni palnej. Z kolei kombinacja ciepłej wody i płynu do czyszczenia naczyń doprowadzi do powstania rdzy na pistolecie. Jeżeli nasza broń posiada drewnianą kolbę, zbyt długie pozostawienie jej w wodzie w celu usunięcia zanieczyszczeń może doprowadzić do jej zniekształcenia. Niezmiernie ważne jest dobranie odpowiednich środków chemicznych do czyszczenia broni. Podczas ponownego składania broni po zakończeniu procesu czyszczenia, nie wolno na siłę złączać poszczególnych części, aby uniknąć uszkodzeń. W takich sytuacjach trzeba broń ponownie rozłożyć i spróbować ja złożyć w taki sposób, aby wszystkie części do siebie bezproblemowo pasowały. Oczywiście, broń powinna być regularnie czyszczona lub przynajmniej smarowana odpowiednim smarem do broni. Pozwoli to w znacznej mierze uniknąć problemów związanych z zacinaniem się lub przegrzewaniem. Czyszczenie broni palnej jest równie poważnym zadaniem co strzelanie z niej. Z tego powodu wymaga odpowiedzialnego podejścia i całkowitego skupienia w celu uchronienia się przed poważnymi błędami.