Uprawa roślin to wspaniałe hobby. Niezależnie od tego, czy uprawiamy rośliny jadalne czy ozdobne, zajęcie to nas rozwija (ponieważ o uprawie musimy się wiele dowiedzieć), daje wiele satysfakcji, powoduje, że nasz dom staje się piękniejszy (w przypadku roślin ozdobnych) oraz zapewnia nam w sezonie świeże warzywa (w przypadku roślin jadalnych). Skala upraw w naszych domach oraz szklarniach jest różna, większość z nas jednak z czasem stara się powiększać swoje uprawy. Sprawia to niestety, że wiele czynności rutynowych i początkowo niewymagających wiele czasu, staje się coraz bardziej uciążliwych. Do tego typu zajęć należy nawadnianie. W celu jego automatyzacji stworzono specjalne systemy, takie jak Blumat oraz Autopot. Który z nich jest lepszy?

Blumat czy Autopot?

Oba systemy mogą okazać się równie wydaje. Należy zadać sobie pytanie, który z nich jest bardziej odpowiedni do naszych potrzeb. Systemy te mają wiele podobieństw, ale są między nimi różnice, które mogą wpłynąć na to, czy ich zastosowanie w przypadku naszej uprawy będzie uzasadnione.

Autopot

Jest to system grawitacyjny. Do jego działania nie potrzebujemy żadnych dodatkowych urządzeń, które wymuszają obieg płynów w układzie. Implikacją tego jest nieskomplikowana konstrukcja oraz działanie bez konieczności dostarczania energii z zewnątrz. System składa się z kilku elementów składowych. Należą do niego:

  • Zbiornik z pożywką, który umieszczamy minimum 15 cm nad nawadnianymi donicami.
  • System dozujący – skonstruowany jest w taki sposób, aby dozownik napełniał się do poziomu 20 mm. Wówczas zaworek, który dostarcza wodę do dozownika, jest zamykany. Kiedy roślina zużyje całą pożywkę z dozownika, dopiero wówczas możliwe jest ponowne jego napełnienie.

Autopot nadaje się do upraw hydroponicznych, jak również do upraw klasycznych, gdzie podłożem jest ziemia, kokos lub mieszanka wełny mineralnej z perlitem i keramzytem. Dzięki zastosowaniu tego systemu możemy nawadniać automatycznie nasze uprawy nawet do 2 tygodni, w zależności od pojemności wybranego przez nas zbiornika oraz wielkości systemu. System może być stosowany zarówno pojedynczo do konkretnych roślin, ale można też zbudować z niego sieć, która obejmie wiele upraw.

Blumat

System Blumat z założenia ma spełniać podobne funkcje jak Autopot, ale między tymi systemami istnieją zasadnicze różnice. Blumat to system do nawadniania kropelkowego, którego podstawą są dwie składowe:

  • kroplownik z ceramicznym stożkiem, który odpowiedzialny jest za dozowanie wody,
  • reduktor ciśnienia.

System ten podłączony jest do zewnętrznej sieci wodnej. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że układ ten może być rozbudowywany do bardzo dużych rozmiarów (nawet kilkaset kroplowników). Doskonale nadaje się on do szklarni, dużych okwieconych tarasów oraz instalacji roślinnych. System Blumat przeznaczony jest głównie do zaopatrywania roślin w wodę, która pobierana jest z sieci. Sam kroplownik musi być umieszczony w stałym gruncie, dlatego Blumat nie nadaje się do upraw hydroponicznych.

To, który system będzie dla naszych upraw bardziej odpowiedni, zależy w główniej mierze od tego, czy chcemy stosować hydroponikę, od rozmiarów systemu oraz od tego, czy rośliny, które uprawiamy, mają specyficzne potrzeby i wymagają dodawania do wody pożywek.

Inspirowane: Growtent.pl – lampy led do roślin