Choroba Alzheimera to stan ciężki nie tylko dla pacjenta, ale również dla jego najbliższego otoczenia. Odpowiednio szybka diagnoza może znacząco poprawić rokowania chorego i podnieść komfort jego codziennego funkcjonowania. Jak rozpoznać pierwsze oznaki Alzheimera? Jakie symptomy powinny być niepokojące?

Czynniki ryzyka – co wpływa na prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera?

Lekarze coraz bardziej skłaniają się w stronę tezy, która mówi o tym, że chorobie Alzheimera można zapobiegać. Czynniki, które najbardziej zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania to nadciśnienie, zbyt wysoki cholesterol, a także cukrzyca typu drugiego. Oczywiście, do zachorowania predysponują też czynniki genetyczne objawiające się rodzinną historią zaburzeń pamięci – mimo tego, zdrowy styl życia może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania. Zdrowia dieta i regularny ruch to podstawa profilaktyki.

Pierwsze oznaki Alzheimera – alarmujące symptomy choroby

Rozwój zaburzeń pamięci może być bardzo skryty. Zmiany zachodzące w mózgu nie wywołują dolegliwości bólowych, które skłaniałyby do konsultacji lekarskiej. Diagnostyka wymaga z kolei analizy sytuacji przez lekarza, psychiatrę i psychologa – niezbędna jest długotrwała obserwacja. Jak przyspieszyć diagnozę?

Alarmujące jest przede wszystkim roztargnienie i problem z przypominaniem sobie oczywistych faktów. Kłopoty z pamięcią i zapominanie słów podczas formułowania wypowiedzi to jedne z pierwszych objawów. Osoba, u której rozwija się Alzheimer, może mieć problem z kontrolowaniem finansów, a także z wykonywaniem poleceń służbowych. Czasem alarmujące mogą okazać się też problemy ze snem lub zaburzenia depresyjne.

Choć może wydawać się, że zapominanie błahostek to niewielki problem – może mieć znaczący wpływ na szybką, prawidłową diagnozę. Nie należy bagatelizować objawów tego typu – lepiej zgłosić się z nimi do specjalisty i otrzymać opinię świadczącą o braku podstaw do zmartwień.

Jak reagować?

Po odkryciu pierwszych symptomów Alzheimera, należy bezzwłocznie zgłosić się po profesjonalną pomoc. Po otrzymaniu diagnozy, na początkowych etapach choroby zaleca się korzystanie z psychoterapii i różnorodnych terapii zajęciowych. Pozytywnie wpływają one na nastrój i funkcje poznawcze, a tym samym przedłużają czas dobrego samopoczucia osoby chorej.

W późniejszych etapach, najczęściej stosowane jest leczenie objawowe. Niezwykle ważne jest to, aby osoba chora była zachęcana do aktywności. Zarówno regularny ruch, jak i zaangażowanie umysłowe jest niezwykle ważne w zachowaniu dobrego zdrowia. Nawet jeśli wykorzystywane są usługi, jakie oferuje całodobowa opieka dla seniorów, warto jak najczęściej odwiedzać osobę chorą, grać w gry logiczne i rozmawiać.