Przystępując do budowy jakiegokolwiek budynku inwestor jest zobowiązany do zapewnienia do niego drogi dojazdowej. Wymóg ten wynika wprost z przepisów prawa, a mianowicie z art. 5 ust. 1 pkt 1a i pkt 9 Ustawy prawo budowlane z dnia z 7 lipca 1994 r. Jeżeli działka, na której jest prowadzona inwestycja nie ma dostępu do utwardzonej drogi, to w celu zapewnienia lepszego komfortu prowadzonych prac może być konieczne jej utwardzenie. Jakie są obecnie najlepsze metody budowanie tymczasowych dróg dojazdowych prezentujemy w niniejszym tekście.

Utwardzenie drogi dojazdowej – dostępne materiały

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do utwardzenia drogi dojazdowej jest tłuczeń. Sposób ten polega na wysypaniu i zagęszczeniu żwiru i kamieni o różnych frakcjach w przedziale od 4 do 30 mm lub 30 – 60 mm. Dobór wielkości kruszywa jest uzależniony od tego, czy decydujemy się na wykonanie podbudowy drogi, wtedy warstwę tą należy wykonać z tłucznia o większej średnicy, z kolei na wierzch należy zastosować kamienie o drobniejszym uziarnieniu. Tego rodzaju nawierzchnia jest stosunkowo tania i łatwa do wykonania, jednak jej wadą jest niewielka nietrwała i podatność na degradację zwłaszcza w czasie występowania intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Na tak utwardzonej drodze szybko powstaną dziury i koleiny, które będą utrudniały dojazd pojazdów na plac budowy.

Trwalszym rozwiązaniem i jednocześnie zapewniającym lepszy komfort użytkowania, a także umożliwiającym dojazd na budowę nawet najcięższym samochodom ciężarowym jest wykonanie drogi dojazdowej z prefabrykowanych płyt. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim wysoka trwałość oraz niewielka podatność na powstawanie dziur i kolein. Płyty drogowe mogą się co prawda zapaść, ale tylko wtedy, kiedy podłoże nie zostało odpowiednio przygotowane.

Płyty na drogi tymczasowe – kupić czy wynająć?

Decydując się na utwardzenie drogi dojazdowej za pomocą płyt mamy dwie możliwości wykonania tego rodzaju nawierzchni. Pierwsza z nich to zakup odpowiedniej ilości płyt betonowych, z których następnie wybudujemy drogę. Rozwiązanie takie może okazać się korzystne w przypadku, kiedy wybudowana przez nas droga będzie również wykorzystywana podczas normalnej eksploatacji budynku. Jeżeli jednak po zakończeniu prac budowlanych planujemy ją zastąpić np. nawierzchnią asfaltową czy kostką brukową wtedy zakup prefabrykatów betonowych na okres kilku miesięcy jest nieuzasadniony ekonomicznie.

W takim przypadku lepiej zdecydować się na wynajem płyt drogowych, a po zakończeniu prac budowalnych zastąpić je docelową nawierzchnią. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze związane z zakupem prefabrykatów betonowych, które nie należą do najtańszych, a także nie będziemy musieli ponosić kosztów ich magazynowania. Ponadto na rynku funkcjonuje wiele firm, które nie tylko świadczą usługi wynajmu tego rodzaju płyt drogowych, ale również zajmują się ich montażem i demontażem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że droga dojazdowa do naszego placu budowy będzie równa oraz odpowiednia nawet dla najcięższych samochodów ciężarowych.

Reasumując wynajem płyt drogowych pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni do wydania często nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup odpowiednich prefabrykatów, z których później i tak nie będziemy korzystać, ale również często w cenę wynajmu wliczony jest koszt ich montażu i demontażu, co również może stanowić atut w przypadku, kiedy prace budowalne trwają od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Wtedy zakup prefabrykatów betonowych jest zupełnie nieopłacalny i stanowi niepotrzebny koszt.