Dobrze wykonany fundament to podstawa całej budowli. Jednym z ważnych aspektów projektowania płyty fundamentowej jest określenie stopnia i sposobu jej hydroizolacji. W tym artykule omówione zostaną kluczowe aspekty hydroizolacji płyty fundamentowej: czym różni się izolacja przeciwwodna od przeciwwilgociowej oraz przy użyciu jakich materiałów można ją wykonać. 

Czym jest hydroizolacja?

Poprawne wykonanie hydroizolacji płyty fundamentowej zabezpiecza ją przed działaniem wody. Wykonanie takiej ochrony jest niezbędne, ponieważ każdy element budowli, który ma styczność z gruntem, jest narażony na działanie wilgoci. Inwestor powinien ją zaplanować po uprzednim przeprowadzeniu odpowiednich badań gruntowych. Badania te mają określić, czy wilgoć występująca w glebie wywołuje parcie hydrostatyczne, czy też nie. Analiza wyników pomaga określić rodzaj hydroizolacji płyty fundamentowej.  

Jaką są różnice między izolacją przeciwwodną a przeciwwilgociową?

W zależności od wartości ciśnienia hydrostatycznego wywieranego na płytę fundamentową, wykonuje się odpowiednią ochronę. Jeżeli obiekt powstaje na gruntach przepuszczalnych jak piasek czy żwir, które znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych, wystarczy wykonać izolację przeciwwilgociową. W tym przypadku ciśnienie hydrostatyczne nie występuje, a budynek ochrania się jedynie przed zaciąganiem wilgoci. Taką hydroizolację wykonuje się przy użyciu np. folii, masy bitumicznej.

W przypadku, kiedy fundament znajduje się poniżej poziomu wód gruntowych i występuje ciśnienie hydrostatyczne, zaleca się izolację przeciwwodną. Stosuje się wtedy tzw. hydroizolację średnią lub ciężką. Chroni ona przed naporem, jaki woda wywiera na płytę i uniemożliwia jej napływ. Tego rodzaju izolacje wykonuje się stosując m.in. folię samoprzylepną, papę termozgrzewalną, zaprawę wodoszczelną, lepik i folię.

W jaki sposób wykonać hydroizolację płyty fundamentowej?

Odpowiednio wykonana hydroizolacja ochroni dom przed wilgocią. Częstym materiałem wykorzystywanym do izolacji jest gruba folia polietylenowa lub papa na lepiku albo termozgrzewalna. Należy wtedy położyć dwie lub trzy warstwy. Zaletą folii jest, że w przypadku niewielkich obiektów, można położyć ją w jednym kawałku, unikając łączeń. Łączenia są najczęstszą przyczyną rozszczelnień, dlatego należy wykonać je niezwykle starannie.

Można również zrezygnować z powyższych materiałów, używając w zamian wodoszczelnego betonu, oznaczonego symbolem “W” z odpowiednim indeksem, gdzie indeks określa wielkość ciśnienia wody.

Przed rozpoczęciem inwestycji warto zapoznać się z kluczowymi aspektami hydroizolacji płyty fundamentowej. Zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem wilgoci i wody, można wykonać na wiele sposobów. Do osób odpowiedzialnych za inwestycję należy wybór najbardziej odpowiedniego sposobu ochrony.