Utrata pracy należy do jednych z najbardziej stresogennych wydarzeń w życiu. W zdecydowanej większości jest ono niespodziewane i negatywnie wpływające na nasze samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Co więcej, stanowi też zagrożenie dla domowego budżetu i zaciągniętych zobowiązań. W dzisiejszym świecie, w którym coraz częściej musimy mierzyć się z niepewnością, wiele osób może odczuwać lęk przed utratą pracy. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego uczucia?

Dlaczego obawiasz się utraty pracy?

Jak w przypadku każdego innego lęku, kluczem jest jego zrozumienie i dotarcie do “źródła” występujących obaw. Lęk przed utratą pracy może być spowodowany wieloma czynnikami, m.in. gorszą sytuacją finansową przedsiębiorstwa, planowaną restrukturyzacją, ale też relacjami na linii pracownicy – kierownictwo. Lęk ten może mieć też swoje przyczyny w przykrych doświadczeniach z przeszłości. Dotarcie do źródeł lęku z pewnością pomoże w nakreśleniu ewentualnego planu na przyszłość w sytuacji potencjalnej utraty pracy.

Krok 1 – przygotowanie planu działania

Jeśli chcesz zmniejszyć lęk przed utratą pracy, przygotuj swój indywidualny plan na sytuację faktycznego wręczenia Tobie wypowiedzenia. Warto więc nie tylko nakreślić maksymalnie realistyczny scenariusz wydarzeń, czy też podejmowanych działań w sytuacji pozostania bez możliwości zarobkowania, ale również już dziś rozpocząć inwestycje w siebie i swoje możliwości. Usiądź i spokojnie zastanów się, jakie kroki podejmiesz po ewentualnym podejściu z pracy – czy będzie to przygotowanie CV, odnowienie kontaktów ze znajomymi, którzy mogliby wesprzeć Cię w poszukiwaniach nowej pracy, wypisanie listy firm, do których chciałbyś aplikować, czy też może zapisanie się na od dawna odkładany kurs, który pomoże Ci rozwinąć swoje kompetencje zawodowe. Taki plan działania pozwoli Ci spokojniej odnaleźć się w nowej sytuacji, co z kolei pomoże działać bez zbędnego chaosu.

Krok 2 – poduszka finansowa

Gdy już wiesz, że lęk przed utratą pracy ma swoje uzasadnienie, nie zapomnij również o budowaniu “poduszki” finansowej. Takie awaryjne zabezpieczenie finansowe pomoże Ci przetrwać kilka miesięcy bądź nawet rok bez pracy, a jednocześnie zapobiegnie zaciąganiu długów, czy też zapożyczeniu u znajomych lub rodziny. Świadomość, że dysponujesz gotówką na tzw. “czarną godzinę” pozwoli Ci spokojnie poszukać nowego miejsca zatrudnienia.

Krok 3 – kondycja psychiczna i relacje z innymi ludźmi

Aktywność fizyczna, umiejętność podtrzymywania wewnętrznego spokoju, wdzięczność, akceptacja, a także regularny kontakt z bliskimi osobami zdecydowanie pomagają przejść przez trudniejsze chwile w życiu, złagodzić lęk przed utratą pracy, ale też podejmować nowe wyzwania gdy będziemy musieli poszukać nowego miejsca zatrudnienia. Chroniczny stres i lęk mogą prowadzić do depresji, stąd tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zaopiekować się swoimi emocjami i ćwiczyć różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Jednym z rodzajów samopomocy wobec lęków jest terapia pisaniem. Dobrym rozwiązaniem jest również poszukanie pomocy u doświadczonego terapeuty.

Lęk przed utratą pracy jest problemem powszechnym i dotyka coraz więcej osób. Wpływa negatywnie na nasze życie, jednak nie możemy pozwolić mu dominować. Dzięki przygotowaniu odpowiedniego planu, zadbaniu o zabezpieczenie finansowe i dobre relacje z innymi ludźmi, jesteśmy w stanie pozbyć się lęku przed utratą pracy i żyć spokojniej.