O domkach mobilnych jest ostatnio coraz głośniej. Określane są różnymi nazwami: domki holenderskie, angielskie, domki na kółkach. Z jednej strony mówi się, że dzięki temu, że mają wbudowane kółka stanowią nowocześniejszą wersję przyczepy kempingowej. Z drugiej strony, że można w nich mieszkać cały rok i z powodzeniem mogą pełnić funkcję domku letniskowego. Jak jest naprawdę? Czy to tylko chwilowa moda, czy rzeczywiście domek na kółkach ma szansę zastąpić tradycyjny domek letniskowy?

Domki mobilne nigdy nie będą stuprocentowo odpowiadać domowi letniskowemu z jednej prostej przyczyny – to domki na kółkach. Nie są trwale związane z gruntem, można je przenosić na dowolne miejsce w obrębie działki, jak również przetransportować na naczepie z jednej posesji na inną. Dzięki temu, jeśli postanowisz kupić albo wydzierżawić działkę na drugim końcu kraju, swój dom będziesz mógł zabrać ze sobą. Spytasz – czyli to jednak nowoczesna przyczepa kempingowa? Odpowiedź brzmi: nie. Domek mobilny od tradycyjnej przyczepy czy kampera różni się przede wszystkim wielkością. Powierzchnia domków na kółkach może sięgać nawet 48m2. Drugą istotną różnicą jest ogrzewanie domku – w domkach mobilnych są zamontowane kaloryfery,, dzięki czemu można z nich korzystać bez większych problemów przez cały rok. Wracając jednak do meritum… Domek na kółkach z powodzeniem może zastąpić domek letniskowy. Dlaczego?

Po pierwsze: wielkość i wyposażenie

Może się wydawać, że domek mobilny to mała klitka składająca się z jednego pokoju, aneksu kuchennego i ciasnej łazienki. Nic bardziej mylnego. Najlepsi producenci domków mobilnych oferują konstrukcje, które mogą mieć nawet 3 sypialnie! Wielkość i układ domku zależy tak naprawdę tylko od Ciebie i Twoich potrzeb. Każdy nowy domek na kółkach jest także wyposażony w funkcjonalne sprzęty: zabudowaną lodówkę, piekarnik czy zmywarkę. Do tego jego wystrój jest nowoczesny, funkcjonalny i bardzo efektowny. Oczywiście, jak wspominaliśmy, masz decydujący głos podczas projektowania swojej przyszłej ostoi – dotyczy to również wystroju wnętrz. Sam możesz zdecydować chociażby o kolorze ścian, rodzaju położonej wykładziny, czy też umieszczonych w środku meblach. Wszystko jest wliczone w cenę domku, musisz tylko ustalić wszystkie szczegóły z firmą produkującą domki mobilne.

Po drugie: trwałość i możliwość rozbudowy

Domek na kółkach, jak sama nazwa wskazuje, może być przesuwany z miejsca na miejsce w obrębie działki. Nie oznacza to jednak, że musi znajdować się w ciągłym ruchu, żeby się “nie zastał”. Można go użytkować latami bez zmiany jego lokalizacji. Domek typu holenderskiego można z łatwością przemienić w stabilny, klasyczny dom na przykład poprzez dobudowanie do niego tarasu. Jeśli jednak masz obawy związane z trwałością domku, zapytaj producenta domków mobilnych, w jaki sposób jest konstruowany. Obecnie najczęstszym i najstabilniejszym rozwiązaniem jest konstrukcja składająca się ze stalowej ramy zabezpieczonej antykorozyjnie i drewnianego szkieletu stanowiącego bazę dla ścian, podłóg oraz dachu. To m.in. dzięki temu domek będzie mógł służyć właścicielowi przez długie lata.

Po trzecie: komfort i ciepło

Wiemy, że domek mobilny z powodzeniem może pełnić funkcję domku letniskowego – jest wygodny, a przy tym relatywnie niedrogi w porównaniu do tradycyjnych budynków. Oprócz tego ma jeszcze jedną, ogromną zaletę – jest ocieplany, co znaczy, że można z niego korzystać nie tylko latem. Domki mobilne całoroczne są fantastycznym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby w nim wypoczywać o każdej porze roku, bez względu na panującą wokół aurę. Ocieplenie ścian wełną mineralną o grubości od 10 do 15 cm, podwójna izolacja oraz zainstalowane w domku ogrzewanie sprawią, że nie przemarzniesz podczas jesiennych chłodów.

Dodatkowe plusy

Oczywiście to nie koniec plusów nowych domków mobilnych. Do powyższego zestawu zalet można byłoby dodać jeszcze m.in. stosunkowo niski koszt domku, możliwość zaprojektowania własnej budowli, brak konieczności bycia właścicielem działki, na której jest postawiony domek mobilny, czy też możliwość przewiezienia go w zupełnie inne miejsce. Domek na kółkach wydaje się zatem być poważnym konkurentem dla klasycznych domków letniskowych, może zatem warto poszukać własnego?

Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne