Wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu to problem, z którym zmaga się wiele osób. Sama wilgoć nie jest niczym groźnym, jest to jedynie woda zawarta w powietrzu w formie pary, jednak jej zbyt wysoki poziom może wywołać niepożądane skutki zdrowotne oraz niszczyć budynek.

Po czym poznać zbyt wysoki poziom wilgoci?

Najprostszym sposobem do kontrolowania stopnia nasycenia powietrza jest korzystanie z urządzenia zwanego higrometrem. Urządzenie to mierzy zawartość wody w powietrzu – wartość wyświetlana jest na ekranie, najczęściej w procentach. Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniach, w których przebywamy, mieści się w granicach 40-60%. Wilgotność powietrza ciężko jest utrzymać na stałym poziomie, wpływa na nią bowiem wiele czynników. Zawartość wody w powietrzu zmienia się w zależności od pogody, zwiększy się również gdy w domu rozwiesimy pranie, będziemy gotować lub gościć dużą liczbę osób. Takie chwilowe skoki nie są groźne, o ile wilgotność wraca po pewnym czasie do właściwego zakresu. Problem pojawia się, gdy jest ona zbyt wysoka na co dzień. Jeżeli poziom wilgoci utrzymuje się w granicach wyższych niż 60%, dochodzących do 80%, możemy zauważyć skraplającą się na oknach wodę. Alarmujące będzie również bardzo długo schnące pranie i podłoga. W pomieszczaniach, w których występuje duża wilgoć przez dłuższy czas, zazwyczaj pojawia się charakterystyczny zapach stęchlizny oraz czarne plamki na ścianach, najczęściej w kątach za meblami.

Skutki

Utrzymujące się zbyt wysokie stężenie wody w powietrzu, którym oddychamy, ma oczywisty wpływ na nasze zdrowie. Wilgoć i najczęściej towarzysząca jej wyższa temperatura to idealne warunki na rozwój grzybów i pleśni, które pojawiają się na ścianach. Wywołują one nieprzyjemny zapach oraz wyglądają bardzo nieestetycznie. Grzyby są również przenoszone do wdychanego przez nas powietrza, co powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia alergii i astmy. Długie przebywanie z wilgotnych pomieszczeniach może również wywołać zawroty i bóle głowy, katar oraz zapalenie zatok, choroby płuc, grzybicę paznokci i wiele innych. Oprócz skutków zdrowotnych wymienić trzeba zniszczenia budynków, jakie wywołuje wilgoć. Woda z powietrza często przenika do ścian, powodując niszczenie murów. Szczególnie niebezpieczna wilgoć okazuje się w przypadku drewnianych elementów konstrukcji. Drewno w takim przypadku staje się mniej wytrzymałe.

Jak się pozbyć wilgoci?

Usunięcie nadmiaru wilgoci z mieszkania lub domu nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto o tej sprawie pomyśleć już na etapie budowy. Jeżeli jednak wprowadzamy się do gotowego lokalu, w którym panuje wilgoć, należy wprowadzić wszystkie środki ostrożności, aby jej skutecznie zapobiegać. Należy sprawdzić jakość wentylacji. Można też pomyśleć o zakupie takich urządzeń jak pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza. Należy również sprawdzić, czy nie występują żadne przecieki, czy nie ma miejsc na ścianach, w których pojawiają się mokre plamy. Powodem wilgoci może być bowiem przewiercona lub nieszczelna rura.

Wilgoć to często występujący problem, którego nie należy bagatelizować. Powoduje on poważne skutki zdrowotne oraz zagraża trwałości budynków. Samo usunięcie pleśni ze ścian i ich ponowne zamalowanie nie usuwa problemu, który będzie w dalszym ciągu powracał. Aby skutecznie pozbyć się wilgoci, należy znaleźć oraz usunąć jej źródło. Najlepiej skorzystać wtedy z usług firmy, która zajmuje się osuszaniem mieszkań.

Źródło: nord-help.com.pl – osuszanie po zalaniu Warszawa