Beton jest materiałem wykończeniowym, który do niedawna spotykany był głównie na elewacjach budynków. Obecnie beton coraz chętniej wykorzystywany jest także w aranżacjach wnętrz. Co więcej, obecny rynek dysponuje innowacyjnymi rozwiązaniami w kwestii materiałów wykończeniowych, czego przykładem jest elastyczny beton architektoniczny.

Zalety betonu architektonicznego

Elastyczny beton architektoniczny to nowoczesne rozwiązanie w zakresie wykończeń ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych, który w doskonały sposób odwzorowuje tradycyjne, betonowe pokrycie powierzchni. Stanowi efektowną alternatywę dla tradycyjnego wykańczania ścian tego rodzaju materiałem. Beton architektoniczny znajdziemy bowiem w formie płaskich paneli bądź większych, zwiniętych rulonów.

Niewątpliwą zaletą tego typu produktu jest wysoka elastyczność oraz trwałość. Beton architektoniczny jest bowiem odporny na wszelkiego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne. Co ważne, produkt ten jest bezpieczny w użytkowaniu, dzięki zastosowaniu specjalnych środków uniepalniających. Posiada klasyfikację ogniową d0, a co za tym idzie, nie pozwala na rozprzestrzenianie się ognia na jego powierzchni. Pojedyncze panele elastycznego betonu architektonicznego mają niewielki ciężar, co przyczynia się do jego niezwykle łatwego montażu.

Oprócz wszelkich zalet jakościowych, warto zaznaczyć, że tego rodzaju materiał posiada także bardzo wysokie walory estetyczne. Wszelkie elementy wykonane z surowego betonu są obecnie bardzo modnym i gustownym detalem w aranżacji nie tylko elewacji zewnętrznych, ale także wszelkiego rodzaju wnętrz. Z tego względu tego rodzaju produkt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy cenią sobie nie tylko gustowny styl, ale także najwyższą jakość. Elastyczny beton architektoniczny znajduje szerokie zastosowanie zarówno w wykończeniach ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Unikalna struktura oraz szeroka oferta kolorystyczna pozwala na realizację każdego rodzaju aranżacji, zgodnie z gustem estetycznym oraz wymaganiami użytkowników. W ten sposób pozwala na uzyskanie niezwykle efektownych, a przy tym także jedynych w swoim rodzaju wykończeń.

Zastosowanie betonu architektonicznego

Jak już wcześniej wspomniano, elastyczny beton architektoniczny ma bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki swoim unikalnym właściwościom doskonale sprawdzi się jako materiał elewacyjny, jak i jako unikatowy materiał dekoracyjny we wnętrzach. Beton wkroczył bowiem na ściany naszych salonów, korytarzy, kuchni, a nawet łazienek. Aby jednak w pełni cieszyć się trwałością oraz niezwykłym efektem zastosowania betonu architektonicznego istotny staje się jego odpowiedni montaż.

Wymaga on przede wszystkim właściwego przygotowania podłoża. Z reguły powinno być ono czyste, suche, a także odpowiednio spoiste. W celu zwiększenia trwałości materiału warto wcześniej  zagruntować podłoże przeznaczonym do tego celu produktem. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy klej, najlepiej za pomocą pacy zębatej, dzięki czemu panel betonu przyklei się całą powierzchnią, bez wystąpienia ewentualnych pustych przestrzeni. Przed montażem betonu architektonicznego warto wytrasować linie pomocnicze, które pozwolą uzyskać równe ułożenie paneli. W przypadku konieczności docięcia betonu, czynność tę można wykonać za pomocą zwykłych nożyczek. Jak widać, montaż tego rodzaju materiału jest niezwykle prosty, a co za tym idzie bardzo szybki. Nie wymaga również posiadania szczególnych umiejętności montażowych czy też użycia specjalistycznego sprzętu.

W celu zwiększenia trwałości betonu architektonicznego warto zastosować impregnat, który zabezpieczy jego powierzchnię przed promieniowaniem UV oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Co więcej, zwiększy jego odporność na ścieranie, wpływ chemikaliów oraz olei. Przyczyni się to do podniesienia walorów jakościowych oraz estetycznych, którymi będziemy mogli cieszyć się przez długie lata.

Źródło: Kosbud