Wybór zbiorników na gaz propan jest ogromny. Producenci oferują rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego użytkownika, zarówno jeśli chodzi o lokalizację, układ, jak i pojemność zbiornika. W tym natłoku wyborów oraz decyzji do podjęcia łatwo się zgubić, a bez pomocy fachowca trudno zdecydować, co będzie dla nas najodpowiedniejsze. Z naszej strony, w tym artykule, również oferujemy doradztwo dotyczące wyboru pojemności zbiornika odpowiedniej dla konkretnego odbiorcy.

Jakie pojemności zbiorników są dostępne na rynku?

Rynek zbiorników na gaz jest niebywale duży. Pojemności standardowo proponowane przez producentów to 990 l, 1750 l, 2700 l, 2750 l, 4850 l, 5000 l, 6400 l oraz 7000 l. Jednak aby wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, niektóre firmy oferują nieszablonowe rozwiązania. I tak można spotkać się z propozycją wykonania na zamówienie zbiornika na gaz propan o dowolnej pojemności, zarówno większej, jak i mniejszej od standardowo oferowanych.

Od czego zależy wybór pojemności zbiornika?

Możliwości jest wiele, jednak jak wyliczyć, która pojemność zbiornika będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Podchodząc do tematu po raz pierwszy, nikt nie jest ekspertem. Jeśli nigdy do tej pory nie wykorzystywaliśmy gazu jako materiału opałowego w naszym domu, to nie mamy rozeznania, jakie będzie jego zużycie. 

W największej mierze zużycie gazu jest uzależnione od metrażu domu, a więc powierzchni, którą będziemy ogrzewać. Dodatkowo warto rozpatrzyć, czy gaz propan z przydomowego zbiornika będzie nam służył wyłącznie do ogrzewania kaloryferów czy również do ogrzewania wody użytkowej lub zasilania kuchenki gazowej. Czynniki te będą najważniejszą wskazówką decydującą o potencjalnym zużyciu gazu w naszym domu. 

Decydując o wyborze pojemności zbiornika, pamiętajmy, że najlepiej wybierać taki zbiornik na gaz, który będziemy mogli tankować raz do roku. Jest to nie tylko wygodne, ale również praktyczne i ekonomiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli tankować gaz zawsze w najatrakcyjniejszej cenie, czyli poza sezonem grzewczym – bez obaw, że gazu zabraknie, kiedy w mroźne dni będzie nam najbardziej potrzebny.

Jaki zbiornik dla domu, a jaki do firmy?

W przypadku zbiorników na gaz propan nie ma innych rozwiązań dedykowanych typowo odbiorcom indywidualnym, a innych dla firm i przedsiębiorców. Różnica polega jedynie na poziomie zużycia gazu. Najczęściej firmy mają do ogrzania znacznie większą powierzchnię, a tym samym zużycie gazu również wzrasta. W przypadku większych przedsiębiorstw kwestię doboru odpowiedniego zbiornika najlepiej uzgodnić bezpośrednio z wykonawcą. Jednak w przypadku domów jednorodzinnych czy budynków o bardziej standardowych wymiarach doradztwo jest dużo łatwiejsze. Poleca się, aby właściciele niewielkich budynków o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 wybierali zbiorniki na gaz o pojemności 1750 l, gdyż powinny one w zupełności wystarczyć. 

W przypadku średnich domów o powierzchni około 110–160 m2 najlepiej sprawdzą się zbiorniki na propan mieszczące 2700–2750 l gazu płynnego. Z kolei w nieco większych domach lepiej sprawdzą się zbiorniki na gaz o pojemności 4850–5000 l. Natomiast duże budynki, których powierzchnia znacznie przekracza 300 m2, powinny zostać wyposażone w zbiornik na płynny propan o pojemności 6400 l. Ostatnia kategoria dotyczy zarówno domów, jak również siedziby firm i przedsiębiorstw, które najczęściej dysponują sporym metrażem. 

Dlaczego nie polecamy zbiorników, których pojemność przekracza 7000 l? Ponieważ ich posadowienie jest nieco bardziej kosztowne, a także bardziej wymagające z formalnego punktu widzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi posadowienie zbiornika o pojemności większej niż 7 m3 wiąże się z koniecznością ubiegania się o pozwolenie na budowę. W przypadku mniejszych zbiorników wystarczy jedynie zgłoszenie. Mimo to każdy inwestor z pewnością znajdzie zbiornik na gaz o pojemności idealnie dopasowanej do swoich potrzeb.

Źródło: LPG Direct – gaz propan