Wychowanie dziecka to bardzo odpowiedzialne, czasochłonne zadanie, które wymaga wiele cierpliwości i doskonałego panowania nad emocjami. Czasem jednak nawet bardzo przemyślane działania nie dają oczekiwanych rezultatów. Nieposłuszeństwo malucha nie tylko powoduje irytację u rodziców, ale również potrafi sprawić, że zagrożone zostanie jego bezpieczeństwo. Jeżeli więc syn lub córka nie słucha poleceń, należy coś z tym zrobić.

Wykluczenie zaburzeń psychicznych i neurologicznych

Niekiedy nieposłuszeństwo dziecka nie jest wynikiem jego złośliwości albo złej woli, ale bierze się z problemów ze zdrowiem psychicznym. Jeżeli podejrzewa się istnienie tego typu zaburzeń, warto zdecydować się na konsultacje z psychologiem dziecięcym. Specjalista porozmawia z maluchem i przedstawi swój punkt widzenia rodzicom. Najczęściej lekceważenie poleceń opiekunów wiąże się z takimi przypadłościami, jak:

  • ADHD,
  • autyzm,
  • depresja,
  • choroba dwubiegunowa.

Jeżeli dziecko jest dotknięte jednym z tych zaburzeń, jego postrzeganie świata prezentuje się nieco inaczej niż u zdrowej osoby. Przez to nie do końca rozumie mechanizmy społeczne oraz relacje międzyludzkie. Dzięki fachowej pomocy da się znacząco ograniczyć objawy choroby, co pozwoli maluchowi oraz jego rodzicom poprawić jakość wspólnego życia.

Zdobycie przydatnej wiedzy w zakresie wychowania

Współczesny rodzic posiada dostęp do wiedzy, która potrafi znacząco ułatwić zadanie, jakim jest wychowanie dziecka. Mowa tutaj chociażby o podręcznikach akademickich z dziedziny pedagogiki, czy też o specjalistycznych kursach, organizowanych praktycznie w każdym większym mieście. Część pisarzy podjęła się również zadania przekazania tych informacji w bardziej przystępnej formie. Dzięki temu można kupić ciekawe książki o wychowaniu nawet w lokalnej księgarni.

Trzeba jednak pamiętać, aby dobrze weryfikować źródła, z których się korzysta. Mowa tu zwłaszcza o sytuacji, kiedy poszukuje się porad i wskazówek w Internecie. Jeżeli już się to robi, powinno się odwiedzać jedynie profesjonalne strony, na przykład takie prowadzone przez psychologów dziecięcych lub pedagogów.

Modyfikacja przekonań i ustalenie nowych celów

Niekiedy nieposłuszeństwo u dziecka wynika z tego, że stawiane są przed nim zbyt wysokie wymagania. Należy zastanowić się, czy nie narzuca się maluchowi zbyt dużej dyscypliny. Powinien on zdawać sobie sprawę z sensu konkretnych nakazów i zakazów. Warto wytłumaczyć, dlaczego nie wolno wychodzić na ulicę, jeżeli w danym miejscu nie ma pasów albo z jakiego powodu wspinanie się na najwyższą drabinkę jest niebezpieczne.

Istotną rolę w procesie wychowania pełni również dawanie dobrego przykładu. Rodzic jest dla dziecka autorytetem, więc powtarza ono jego zachowania. Jeżeli na przykład mama cały dzień spędza na Facebooku, nie można wymagać od malucha, aby w tym czasie czytał książki.