Psychoterapia psychoanalityczna to metoda pomocy, która opiera się na założeniach psychoanalizy. Pozwala przepracować relacje z przeszłości, jednak często jest dla pacjenta bardzo wymagająca. Jak wygląda taka terapia i jakie są wskazania, by ją rozpocząć? Sprawdź!

Założenia psychoterapii psychoanalitycznej

Psychoterapia psychoanalityczna ma swoje korzenie w klasycznej psychoanalizie, której ojcem jest Zygmunt Freud. Opiera się na podziale umysłu na trzy części – zgodne z założeniami psychoanalizy. Mowa tu o:

  • ego, które pełni funkcję w kontaktach ze światem zewnętrznym,
  • id, które odpowiada za zachowanie popędowe,
  • superego, które odpowiada za przestrzeganie określonych zasad i norm.

Te trzy struktury powinny razem współdziałać. Gdy równowaga ta zostaje zaburzona, pacjent doświadcza różnych objawów, prowadzących do zaburzeń psychicznych. Co ciekawe, psychoterapia psychoanalityczna pozwala leczyć nie tylko wspomniane zaburzenia umysłowe, ale także stany, które mają objawy fizyczne.

Taką psychoterapię może poprowadzić każdy psychoterapeuta. Opiera się ona na stopniowej analizie przyczyn pojawiania się określonych nieprawidłowości, zaburzeń czy objawów. Pozwala lepiej zrozumieć siebie.

Jak przebiega terapia psychoanalityczna?

To, jak wygląda psychoterapia psychoanalityczna – jest w dużej mierze uzależnione od konkretnego przypadku. Pacjent może dzielić się swoimi myślami, snami, jak i wspomnieniami. Taka terapia pozwala poprawić zarówno aktualną sytuację, zadowolenie z życia, jak i relacje z innymi ludźmi. Pozwala także pogodzić się z pewnymi etapami, które pacjent już ma za sobą.

Psychoterapia powinna być przede wszystkim systematyczna i stała. Wizyty powinny odbywać się regularnie – tylko w ten sposób pacjent może liczyć na satysfakcjonujące rezultaty. Na samym wstępie warto założyć cele terapii i ustalić obszary życia, które pacjent chce poprawić. To może być lepsze radzenie sobie ze stresem, czy zaprzestanie powracania do przeszłości i pogodzenie się z nią.

Średnio terapia psychoanalityczna trwa dość długo, bo może to być nawet kilka lat. Rzadko jest to kilka miesięcy.

Psychoterapia psychoanalityczna – wskazania

Psychoterapia psychoanalityczna jest obecnie popularną formą terapii. Zaleca się ją osobom, które cierpią na:

  • stany depresyjne,
  • stany lękowe,
  • różnego rodzaju zaburzenia osobowości,
  • zaburzenia psychosomatyczne,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

To także dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudności z nawiązywaniem relacji i rozwiązywaniem konfliktów.