Stosunki handlowe pomiędzy Polską a Chinami dynamicznie się rozwijają, co skutkuje coraz częstszą wymianą towarów na poziomie międzynarodowym. Modernizacja infrastruktury kolejowej i rozbudowa sieci torów sprawiła, że popularność pociągów, jako głównego środka transportu na linii Polska-Chiny, stale wzrasta.

Intensywny rozwój sieci kolejowych

Transport samochodowy stanowi bardzo powszechny środek transportu towarów w Polsce, jednakże rozbudowa sieci kolejowej i modernizacja infrastruktury sprawiła, że znacznie transportu kolejowego stale rośnie. Wraz z intensywnym rozwojem stosunków handlowych z innymi krajami, pociągi stały się doskonałym środkiem przewozu towarów w transporcie międzynarodowym. Centralne położenie Polski w Europie sprawia, że jest ona coraz częściej wybierana jako punkt przeładunkowy, co wzmacnia jej pozycję na świecie czyniąc nas coraz bardziej atrakcyjnym partnerem handlowym.

Dawny Jedwabny Szlak, łączący Europę z Azją został zmodernizowany i obecnie jako Nowy Jedwabny Szlak umożliwia intensywną wymianę handlową na poziomie międzykontynentalnym. Transport towarów na tej trasie najczęściej odbywa się przy użyciu ekspresowych pociągów towarowych, które dzięki zaawansowanej technice osiągają zdecydowanie większe prędkości niż standardowe pociągi, a tym samym pozwalają na niewątpliwie szybszą dostawę ładunków do miejsca docelowego.

Pojawienie się w branży transportowej kontenerów wykonanych ze stali, umożliwiło zastosowanie nowych sposobów przewożenia ładunków, a cały proces transportu stał się szybszy. Kontenery pozwalają na przewóz towarów zarówno o dużej masie i dużych gabarytach, jak i bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku towarów małych i licznych. Wraz z pojawieniem się kontenerów powstały specjalne wagony do ich przewożenia, a same kontenery zaczęły być dostosowywane do rodzaju przewożonych ładunków. Tym samym powstały kontenery chłodnie, służące do przewożenia żywności szybko psującej się i kwiatów, a także kontenery do transportowania zwierząt.

Zalety transportu kolejowego na linii Polska-Chiny

Wykorzystanie jednej i tej samej jednostki ładunkowej na wszystkich etapach transportu pozwala na wyraźne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Przewóz towarów w kontenerze sprawia, iż nie ma konieczności rozładowywania i ponownego załadowywania towarów w punktach przeładunkowych. Zastosowanie zunifikowanej jednostki transportowej sprzyja rozwojowi spedycji kolejowej, która stosowana jest również jako element transportu multimodalnego w wymianie handlowej między Europą a Azją.

Wybór transportu kolejowego jako głównego środka przewozu towarów między Polską a Chinami jest jedną z najlepszych dostępnych opcji. Rozwiązanie to jest idealnym kompromisem pomiędzy niską ceną a szybką dostawą ładunku. Pociągi są obecnie, zaraz po samolotach, jednymi z najbezpieczniejszych środków transportu. Ponadto, gwarantują dostawę towaru na czas, ze względu na swoją punktualność, a także fakt, iż nie są podatne na zdarzenia losowe, takie jak korki na drogach czy trudne warunki atmosferyczne.

Planując przewóz towarów między Polską a Chinami, trzeba uprzednio zweryfikować, jakich koniecznych formalności należy dopełnić, aby transport przebiegł zgodnie z prawem i bez przykrych niespodzianek. Niektóre towary wymagają opłaty cła lub podatku a pewne grupy towarów mogą zostać przewiezione przez granicę wyłącznie z okazaniem odpowiednich dokumentów. W pewnych sytuacjach wymagane jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego pochodzenie danego towaru, najczęściej spotykane jest to w przypadku artykułów spożywczych, roślin i przewozu zwierząt.

Decydując się na transport kolejowy w przewozie towarów na linii Polska-Chiny warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tego typu transporcie. Doświadczenie i bogata wiedza pozwoli na dostosowanie przewozu do indywidualnych potrzeb, a zlecenie całego procesu firmie zewnętrznej dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo przewozu. Firma zadba o każdy etap transportu, zapewni także wszystkie wymagane dokumenty, dzięki czemu takie rozwiązanie pozwoli na wyraźną oszczędność czasu i pieniędzy.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa