Wiele firm boryka się z problemem nadmiaru kartonów. Zachodzi wówczas konieczność bieżącego pozbywania się ich, szczególnie że od 1 stycznia 2020 roku zmianie uległy przepisy dotyczące utylizacji śmieci i gospodarki odpadami komunalnymi i przemysłowymi.

Kartony w firmie – pozbywaj się ich sukcesywnie

Duża ilość kartonów w firmie pojawia się bardzo szybko, ponieważ każde przedsiębiorstwo zużywa materiały w postaci akcesoriów biurowych, papieru czy materiałów eksploatacyjnych do sprzętów elektronicznych znajdujących się na wyposażeniu podmiotu gospodarczego. Skuteczne pozbycie się kartonów nie polega na ich wyrzucaniu do kubła na śmieci, ale na sukcesywnym i ekologicznym usuwaniu ich najlepiej na bieżąco. W dzisiejszych czasach istnieją niszczarki do dokumentów, a także innych wyrobów z papieru, które są w stanie szybko i skutecznie wyeliminować zalegającą makulaturę.

Jak niszczyć kartony w firmie?

Niszczenie kartonów ma również bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych klientów i kontrahentów biznesowych. Niejednokrotnie kartony zawierają nie tylko logo i grafikę danej firmy, ale również różnego rodzaju dane, które mogą dostać się w niepowołane ręce. Dzięki temu, że używa się odpowiedniej jakości niszczarki można zniszczyć etykiety, na których widnieją dane – na przykład adresowe. Obowiązek pozbywania się zalegającej makulatury w firmie jest nałożony na każdego przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą. Do 31 stycznia 2019 roku na wszystkich właścicielach firm wytwarzających odpady przemysłowe ciąży obowiązek zgłoszenia się do rejestru i wniesienia konkretnej opłaty.

Oznacza to, iż osoby posiadające dużą ilość kartonów, producenci różnego rodzaju artykułów, a także firmy przyjmujące dużą liczbę paczek i różnego rodzaju makulatury są zobowiązani do tego, aby co miesiąc podawać liczbę wytwarzanych odpadów. W niedługim czasie prawdopodobnie wejdzie w życie ustawa o przymusie dodatkowej opłaty za wytwarzanie odpadów przemysłowych przez większość przedsiębiorców, którzy do tej pory nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tego tytułu.

Nadmiar kartonów w firmie należy usuwać sukcesywnie, bowiem ich nagromadzenie może wpływać negatywnie na funkcjonowanie firmy. Z jednej strony zużyte kartony zabierają wiele cennego miejsca, z drugiej strony ich nagromadzenie jest niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi, ponieważ stanowią wysokie ryzyka pożaru. Co więcej, nie wpływają one na estetykę pomieszczenia i mogą powodować chaos we wnętrzach. Piętrzące się kartony to także siedlisko kurzu, bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu pracujących w danej firmie osób.

Niszczarki do grubego papieru, płyt CD i kartonów

Niszczenie kartonów przy pomocy dobrej jakości sprzętu powinno zacząć się od wyboru dostosowanego do tego celu urządzenia. Wśród dostępnych na rynku niszczarek, należy wybierać tylko te, które pomagają pozbyć się dużych kartonów i grubego papieru o dużej gramaturze. Do tego celu używa się dużych i wyspecjalizowanych niszczarek, które umożliwiają skuteczną utylizację wyrobów kartonowych. Inwestycja w takie urządzenie powinna być przemyślana, gdyż nie może być to sprzęt mało wydajny, nieekonomiczny, a także wytwarzający nieprzyjemny zapach w trakcie pracy.

Na rynku dostępne są różne rodzaje niszczarek, które dostosowane są do utylizacji kartonów o zróżnicowanej wielkości i grubości. Na przykład firma Cusion Pack proponuje urządzenia do likwidacji kartonów o szerokości niszczenia od 320mm do 420mm i grubości od 12mm do 20mm. Wybierając niszczarkę do kartonów odpowiednią do potrzeb konkretnej firmy, warto również zwrócić uwagę na wydajność niszczenia oraz przepustowość, które będą miały bezpośredni wpływ na tempo utylizowania niepotrzebnej makulatury. Tego rodzaju urządzenia, w przeciwieństwie do niszczarek osobistych czy małych niszczarek biurowych, są dostosowane do pracy ciągłej, jak również mają ochronę przed ryzykiem przepięcia czy przypadkowego odłączenia z prądu w trakcie wykonywania konkretnych działań.

Duże i wyspecjalizowane niszczarki należy kupować wyłącznie od renomowanych producentów, ponieważ tylko oni gwarantują ich sprawny i pełny serwis, a także opiekę poserwisową i możliwość korzystania z dogodnych warunków gwarancji czy też najmu lub leasingowania konkretnego sprzętu.

Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące