Zapotrzebowanie na mycie okien na wysokościach jest bardzo duże. Pejzaż miast zmienia się szybko. Wieżowce i biurowce zaczynają dominować w centrach, i nie tylko tam. Czyszczenia wymagają też instalacje fotowoltaiczne. Alpinista przemysłowy pracuje zawieszony na linie lub na specjalnym podeście będącym rodzajem zewnętrznej windy. Tak czy inaczej, pozycja osoby myjącej okna na trzydziestym piętrze biurowca jest ze względu na podmuchy wiatru, czy inne zawirowania powietrza bardzo niestabilna. Niezbędnym sprzętem jest kij teleskopowy. Dzięki niemu można dosięgnąć do przeznaczonej do mycia powierzchni, a także dzięki możliwości jego regulacji dostosować się do konkretnych warunków

Kije teleskopowe – kluczowe parametry

Dobry kij do mycia okien powinien być lekki i sztywny. Możliwość konfiguracji w zależności od potrzeb jest obowiązkowa.

Długość

Rozsuwane kije teleskopowe do mycia okien mogą mieć różną długość. Od dwóch do kilkunastu metrów. Trzeba wybrać kij o optymalnej dla nas długości. Istotna jest też jego długość po złożeniu. Czasami zbyt długi kij uniemożliwia dostanie się we wskazane miejsce. Długość po złożeniu zależy głównie od ilości segmentów.

Konstrukcja kija teleskopowego powinna umożliwić uzyskanie wybranej przez nas długości. Co oznacza, że można go zablokować w dowolnym położeniu.

Waga

Kij musi być lekki i równocześnie wytrzymały i stabilny. Najpopularniejsze kije wykonane są z aluminium. Profesjonaliści chętniej sięgają po modele z włókna węglowego lub szklanego, wysokiej jakości ultralekkich i bardzo wytrzymałych tworzyw. Kije tego typu są droższe, ale lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach.

Budowa

Drążek musi pozwalać na precyzyjną pracę i dokładne prowadzenie. W zaawansowanych technologicznie modelach stosuje się wyprofilowane rury wewnętrzne i mimośrody. Drążek jest dzięki nim odporny na siły rozciągająco-ściskające. Zaciski na kiju blokujące poszczególne sekcje muszą zapewniać płynną obsługę i regulację.

Gniazdo do mocowania akcesoriów

Kij z jednej strony zakończony jest rączką a z drugiej gniazdem do mocowania. Stosowane tu adaptery pozwalają na montowanie różnego rodzaju końcówek. Warto by nowy kij teleskopowy działał w tym samym systemie co używane przez nas dotychczas końcówki myjące. W innej sytuacji wszystko trzeba wymienić m.in. zmywaki, zbieraki, myjki czy szczotki.

Niemniej jednak kij wyposażony w głowicę przystosowaną do komercyjnego czyszczenia okien to gwarancja powodzenia i sprawnego wykonania pracy. Gdy mamy dużo zadań warto zainwestować w kij z systemem mocowania z najwyższej półki. Oryginalne systemy pozwalają zapomnieć o uciążliwym dokręcaniu i odkręcaniu śrubek. Szczotki czy myjki montuje się z zaskakującą prostotą i precyzją. Dodatkową zaletą jest fakt, że najnowsze systemy są wygodne dla osób leworęcznych.

Porażenie prądem

Dobry kij powinien zabezpieczać przed porażeniem prądem. To bardzo ważne przy pracach na wysokości, gdy mamy kontakt z wodą. To również ważna kwestia podczas mycia paneli fotowoltaicznych. Najnowsze osiągnięcie projektantów to kije z przepływem wody zgodne z brytyjskim standardem BS:8020, a więc sprzęt dopuszczony do kontaktu z energią elektryczną. Takie kije niwelują ryzyko porażenia prądem, które przy pracach alpinistycznych jest spore.

Podsumowując, specjalistyczne kije teleskopowe pozwalają na wygodne, efektywne i bezpieczne mycie trudno dostępnych powierzchni. Muszą być lekkie i jednocześnie bardzo trwałe. Warto wybierać modele wykonane z odpornych materiałów.