E-czytelnictwo ma się w Polsce coraz lepiej. Popularność cyfrowych wydań książek znacznie wzrosła wraz z wybuchem pandemii i początkiem lockdownów. Już pod koniec marca 2020 portal Legimi.pl zanotował ponad dwukrotny wzrost liczby nowych subskrybentów względem wcześniejszych miesięcy. Polacy czytają e-wydania książek najczęściej na czytnikach e-booków i tabletach.

Tablet jako czytnik e-booków

Niemalże wszystkie nowe tablety, bez względu na półkę cenową, obsługują typy plików charakterystyczne dla e-booków (epub, mobi, pdf). Nie musimy więc kupować osobnego urządzenia, aby móc czytać książki w formacie cyfrowym. Jest to na pewno spore udogodnienie dla osób, które cenią sobie rozwiązania niskobudżetowe. Niestety, nie jest ono pozbawione wad. Zdecydowana większość tabletów posiada dotykowy ekran LCD. Oznacza to, że po dłuższym czasie spędzonym na czytaniu, nasze oczy mogą odczuwać zmęczenie. Co prawda producenci tabletów wprowadzają nowe rozwiązania, których zadaniem jest niwelowanie tego problemu, jednakże trudno będzie im sprawić, by ekran LCD był całkowicie przyjazny dla naszych oczu.

Coraz częściej w tych urządzeniach pojawia się filtr światła niebieskiego, które wg. licznych badań naukowców, ma najbardziej szkodliwy wpływ na wzrok. Tablety to świetne urządzenie wielofunkcyjne, jednakże w kwestii e-booków pod wieloma względami ustępują miejsca specjalistycznym czytnikom. Ekrany LCD są również bardziej awaryjne, niż e-Ink, zatem istnieje większa szansa na to, że prędzej odwiedzimy serwis tabletów.

Specjalistyczne czytniki e-booków

Nie bez powodu urządzenia te zyskują coraz większą popularność. Główną zaletą czytników e-booków jest ekran, który nie emituje światła. Dzięki temu nasze oczy nie muszą się co chwilę przystosowywać do zmiany otoczenia (np. gdy spojrzymy na jakiś punkt w pomieszczeniu). W czytnikach z wyższej półki cenowej pojawia się już opcja podświetlenia umożliwiająca czytanie po zmroku, jednakże została ona opracowana w sposób, który również nie powoduje zmęczenia wzroku. Ze względu na fakt, iż ekran e Ink nie emituje światła, bateria w takich urządzeniach jest w stanie wytrzymać nawet kilka tygodni. W przypadku tabletu jedno pełne ładowanie pozwala przeważnie na kilka godzin pracy. Większa częstotliwość ładowania to również nieco większe ryzyko awarii baterii i wystąpienia sytuacji, w której będziemy myśleć, gdzie naprawić tablet. Czytniki e-booków ze swoją energooszczędnością wpisują się w trendy nowoczesnej elektroniki przyjaznej środowisku.

Chociaż czytniki e-booków starają się imitować tradycyjną książkę i zdecydowana większość z nich posiada jedynie czarno-biały wyświetlacz, dostępne są w nich również opcje dodatkowe. Niektóre z nich, jak np. Amazon Kindle umożliwiają kupowanie nowych książek bezpośrednio z urządzenia. Wystarczy do tego jedynie podłączyć się do sieci Wi-Fi i zalogować na konto Amazon. Po zakupie, e-book zostanie pobrany bezpośrednio do naszej biblioteki.

Podsumowanie

Aby dokonać odpowiedniego wyboru przy zakupie, musimy ustalić, co jest dla nas priorytetem. Jeśli potrzebujemy urządzenia wielofunkcyjnego a książki będziemy czytać sporadycznie, wówczas można pomyśleć o zakupie tabletu. Jeśli jednak priorytetem będzie dla nas czytanie książek, wówczas należy wybrać czytnik e-booków. Komfort czytania będzie nieporównywalnie większy niż na tablecie. Znacznie rzadziej w serwisach dokonuje się napraw czytników książek, niż napraw tabletów. W przypadku, gdy cena nie gra pierwszorzędnej roli a lubimy otaczać się technologią, warto pomyśleć nad zakupem obydwu tych urządzeń.