Żuraw HDS bardzo często wykorzystywany jest przez pomoc drogową i w magazynach przemysłowych. Czym dokładnie jest taki żuraw? Jakie są zasady jego funkcjonowania? Kto może zostać jego operatorem? To pytania, na które chcemy dziś odpowiedzieć.

Hydrauliczny dźwig samochodowy to pełna nazwa kryjąca się pod skrótem HDS. Montowane są one tylko w samochodach ciężarowych, tuż za kabiną kierowcy, kosztem miejsca załadunkowego.

Korzyści montażu żurawia HDS

Żuraw przeładunkowy jest elementem wyposażenia samochodu ciężarowego, który możemy montować i demontować w zależności od potrzeb. W wielu przypadkach jest stosowany jako integralna część samochodu. Doskonałym przykładem wykorzystania hydraulicznego dźwigu samochodowego jest przewóz drzewa wprost z lasu. Firmy, które w profesjonalny sposób zajmują się wycinką drzew i transportem ich do tartaków, składów i innych miejsc, wykorzystują samochody ciężarowe z HDS do przewozu, ponieważ mogą samodzielnie załadować i rozładować drewno. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, ponieważ kierowca ciężarówki z łatwością samodzielnie dokona całego załadunku, przyspieszając w ten sposób pracę. Dodatkowo zamontowanie żurawia na samochodzie umożliwia ograniczenie liczby pojazdów potrzebnych do wykonania danej pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w wielu przypadkach zamiast wynajmowania trzech pojazdów (np. ciągnika, żurawia i ciężarówki) z łatwością można ograniczyć to tylko do ciężarówki z żurawiem HDS.

Możliwości wykorzystania

Zadań, które może wykonać pojazd z zainstalowanym żurawiem jest niezliczona ilość. Powszechnie korzysta się z nich w pomocy drogowej, gdzie wraz z wyciągarką pozwalają na wyciągniecie z opresji załadowanego tira. Żuraw samochodowy radzi sobie z ładunkami do kilku ton, dlatego jego możliwości są omal nieograniczone. W zależności od sposobu montażu, długości ramienia, typu chwytaka i wielu innych czynników, sposoby użycia żurawia mogą się od siebie nieznacznie różnić. Żurawie mogą być niezbędne w przypadku wykolejenia tramwaju i wielu innych wypadków komunikacyjnych. Znacznie przyspieszają pracę i pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją wielu pojazdów.

Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się również w przypadku firm zajmujących się skupem złomu, rozbiórkami, a nawet w rolnictwie, gdzie niezbędne jest przewożenie nietypowych ładunków w jak najkrótszym czasie.

Uprawnienia na żuraw HDS  

Operator żurawia musi wyrobić odpowiednie uprawnienia. By obsługiwać HDS, nie wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii C. Konieczne jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, które poświadczy zdolność do pracy jako operator dźwigu. By uzyskać takie dokumenty, należy przejść niezbędne psychotesty, które są podstawą do pracy jako kierowca zawodowy i operator dźwigu HDS. Następnie należy zaliczyć kurs i zdać egzamin państwowy, dzięki którym uzyskamy właściwie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.  Żuraw HDS kwalifikowany jest jako żuraw przenośny i dokładnie takie uprawnienia należy zdobyć, by legalnie korzystać z takiego sprzętu.

Szukając ekonomicznych rozwiązań, które przynoszą korzyści dla firmy, zakup żurawia HDS jest doskonałym rozwiązaniem. Ze względu na wielość zastosowań, inwestycja w tego typu sprzęt i niezbędne uprawnienia może zwrócić się w krótkim czasie.

Inspirowane: akademia-efect.pl – uprawnienia koparko ładowarka