W ostatnim czasie można zauważyć rosnące zainteresowanie pojemnikami na deszczówkę. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie efekt mody, ale przede wszystkim realne wspieranie działań ekologicznych. Woda deszczowa, zakładając, że nie jest zbierana z dachów pokrytych eternitem, może być stosowana w celach bytowych. Co prawda nie nadaje się do mycia czy przygotowywania posiłków, śmiało można ją jednak wykorzystać do prania lub podlewania rosnących w ogrodzie roślin. Jak zbierać deszczówkę?

Naziemne i podziemne zbiorniki na wodę deszczową

Na rynku można znaleźć naziemne i podziemne zbiorniki na deszczówkę. Wybór konkretnego rozwiązania to przede wszystkim kwestia indywidualnego gustu, popularność tych pierwszych jest jednak zdecydowanie większa. Naziemne zbiorniki na wodę deszczową, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są na powierzchni. Rozwiązania te różnią się kształtem kolorem i pojemnością, dzięki czemu bez problemu można znaleźć optymalną propozycję – zarówno pod względem stricte użytkowym, jak i estetycznym. W rodzimych warunkach eksploatacja tego typu urządzeń ogranicza się zasadniczo do okresu od wiosny do jesieni, warto jednak nadmienić, że przedmiotowy zbiornik można umieścić w piwnicy, gromadząc wodę praktycznie przez cały rok.

Zbiorniki podziemne montowane są pod powierzchnią. Rozwiązania te są zazwyczaj produkowane z trwałego i odpornego na czynniki zewnętrzne polietylenu, żywic poliestrowych, polipropylenu, żelbetu lub stali. Urządzenia te są odporne na obciążenia ruchem pieszym lub kołowym.

Bezpieczne zbieranie deszczówki

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na zbieranie deszczówki są naziemne zbiorniki z dozownikiem. Korzystając z tej alternatywy można nie tylko zaoszczędzić na rachunkach pozyskując ekologiczną wodę do podlewania ogrodu, ale także zabezpieczyć elewację przed niepożądanymi zaciekami i zalewaniem. Pojemnik na deszczówkę najlepiej kupić w sklepie z akcesoriami ogrodniczymi, wybierając model dostosowany do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Optymalną propozycją, która pozwala uniknąć ewentualnych problemów techniczno-montażowych, jest zakup zbiornika w komplecie z niezbędnym wyposażeniem, czyli kolankami i łącznikami. Wykonanie instalacji – wbrew pozorom – jest bardzo proste, można też skorzystać z załączonej instrukcji obsługi. Zasadniczo podłączenie zewnętrznego zbiornika do rynny trwa od kilku do kilkunastu minut, dając możliwość wygodnego i komfortowego korzystania z nagromadzonej deszczówki. Znajdujący się w dolnej części zbiornika kranik umożliwia odpowiednie dozowanie pobieranej wody, którą z powodzeniem można stosować do podlewania roślin, spłukiwania auta, zraszania chodnika lub trawnika.

Jaki zbiornik wybrać?

Czy pojemnik służący do zbierania deszczówki zawsze musi mieć zamknięcie? Okazuje się, że nie. Na rynku znaleźć można także modele otwarte, nie trudno jednak zauważyć, że zbiorniki zamykane są bezpieczniejsze. Pokrywa zapobiega dostawaniu się do gromadzonej deszczówki zanieczyszczeń, które mogą zapychać odpływ. Zakryty zbiornik nie stanowi również zagrożenia dla ciekawskich dzieci oraz domowych zwierząt, np. kotów.

Kolejną kwestią jest materiał, z którego wykonany został zbiornik. Na rynku dostępne są modele syntetyczne, drewniane oraz metalowe. Optymalnym rozwiązaniem okazują się propozycje plastikowe – trwałe, funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowym atutem jest różnorodność estetyczna oferowanych modeli.

Istotny wpływ na komfort i wygodę użytkowania tych zbiorników mają także systemy zabezpieczające przed blokowaniem rynny. W praktyce oznacza to, że w momencie, gdy zbiornik wypełni się wodą, następuje automatyczne przekręcenie się zapadki, dzięki czemu deszczówka bez problemu przedostanie się poza rynnę.

Reasumując, zakup i montaż zbiornika na wodę deszczową to doskonały sposób, by połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. W przeciwieństwie do wody z komunalnych wodociągów, deszczówka jest miękka, pozbawiona bakterii i środków uzdatniających – idealna dla roślin. Można ją ponadto wykorzystywać do celów bytowych, realizując w ten sposób działania ekologiczne i ekonomiczne.