Posadzki epoksydowe powszechnie wykorzystywane są w budownictwie. Wszystko dzięki prostocie nakładania oraz właściwościom zabezpieczającym. Firmy realizujące projekty na zlecenie różnych podmiotów szczególnie polecają posadzki epoksydowe w przypadku chęci zabezpieczenia podłóg betonowych przez różnego rodzaju plamami tłustych, oleistych substancji. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zastosowanie powłoki żywicznej w garażach i innych pomieszczeniach gospodarczych, gdzie ryzyko wylania paliwa czy oleju silnikowego jest niezwykle duże. Ale czy posadzka epoksydowa sprawdzi się jako posadzka sportowa?

Posadzka epoksydowa – czym tak właściwie jest?

Stosowana do zabezpieczenia różnego rodzaju powierzchni posadzka epoksydowa to tak właściwie cienka warstwa powłoki żywicznej, która skutecznie chroni podłogę przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Dzięki swoim właściwościom jest odporna na działanie kwasów, olejów, zasad, paliwa i innych związków chemicznych, takich jak chociażby rozpuszczalniki. Tego typu zabezpieczenie powszechnie stosowane jest w wielopowierzchniowych magazynach, parkingach i garażach podziemnych, warsztatach samochodowych, myjniach samochodowych, kotłowniach, a nawet w hipermarketach.

Ważną cechą posadzek epoksydowych jest łatwość czyszczenia – w większości przypadków wystarczy woda i standardowy płyn do mycia podłóg, który znajdziemy w większości polskich domów. W przypadku ewentualnego uszkodzenia posadzki epoksydowej wystarczy nanieść jej kolejną warstwę na powierzchnię lub wykonać niewielką zaprawkę. Bardzo istotną cechą tego typu powierzchni jest łatwość aplikacji. Tak naprawdę wystarczy dobrze oczyścić powierzchnię podłogi, zaopatrzyć się w gotową mieszankę żywiczną oraz standardowe akcesoria malarskie, takie jak mieszadło, wałek, pędzel czy kuweta. Samo nakładanie posadzki epoksydowej odbywa się na takich samych zasadach jak malowanie ścian. Aby dobrze utwardzić warstwę mieszanki, warto również zastosować dedykowany podkład. Ponadto jeśli zależy nam na trwałości posadzki epoksydowej, warto zabezpieczyć ją dedykowanym gruntem. W wielu przypadkach wydłuży on jej żywotność nawet dwukrotnie! 

Posadzka epoksydowa – cechy szczególne

  • niezwykle odporna na działanie kwasów, zasad i innych substancji chemicznych;
  • łatwa do nakładania;
  • trwała;
  • przystosowana do częstego mycia.

Czy posadzka epoksydowa może zostać użyta jako zabezpieczenie obiektu sportowego?

Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że posadzka epoksydowa nadaje się idealnie nie tylko do zabezpieczenia podłogi w lokalach użytkowych. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tego typu mieszanki żywicznej w różnego rodzaju obiektach sportowych, takich jak boiska czy hale. Dzięki zastosowaniu posadzki epoksydowej będziemy nie tylko mieć pewność, że podłoże nie ulegnie uszkodzeniu, ale również zabezpieczymy zawodników i sportowców przed skutkami nieszczęśliwego upadku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów posadzek epoksydowych charakteryzujących się właściwościami przeciwpoślizgowymi, sprężystością oraz amortyzacją. Przed rozpoczęciem nakładania posadzki epoksydowej musimy pamiętać o doborze odpowiedniej mieszanki ze względu na dyscyplinę sportową. Dobra mieszanka żywiczna powinna zabezpieczać sportowca przed skutkami upadku oraz wspierać jego układ kostny i stawy poprzez odpowiednie amortyzowanie. Podczas projektowania i realizacji posadzki obiektów sportowych z całą pewnością możemy wykorzystać mieszanki żywiczne epoksydowe. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu podłoże powinno składać się z co najmniej trzech warstw mieszanki – warstwy gruntującej, sprężystej oraz użytkowej i dwóch warstw podkładu. Standardowo przyjmuje się, że wszystkie warstwy posadzki epoksydowej w przypadku nakładania na boisko sportowe powinny mieć grubość około 10 milimetrów. Ponadto wielu specjalistów poleca zastosowanie specjalistycznej maty gumowej, która dodatkowo amortyzuje upadki oraz wspomaga sprawność układów kostnych i stawowych zawodników.

źródło: multi-floor.pl – posadzki żywiczne