Współcześnie wielu architektów i projektantów wnętrz decyduje się na wykorzystanie w swoich projektach drzwi szklanych. Sprawiają one, że projekt wygląda bardziej profesjonalnie i nowocześnie. Trzeba wiedzieć, że drzwi szklane to tylko te, których skrzydła, poza wyjątkiem okuć i innych akcesoriów, są w całości wykonane ze szkła. Mogą być to szyby jednolite pojedyncze, warstwowe klejone bądź też zespolone.

Dla wielu osób drzwi szklane to rozwiązanie mało praktyczne. Szkło bowiem zazwyczaj kojarzy nam się z czymś kruchym, co podatne jest na uszkodzenia. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że stwarzające zagrożenie drzwi szklane nie zostałyby dopuszczone do sprzedaży.

Dziś drzwi szklane wykonuje się z bardzo grubego szkła. W czasie procesu hartowania są one poddawane długiemu procesowi wyprażania. Wszystko odbywa się w specjalnych warunkach. Dzięki temu zabiegowi szklana tafla jest odporna na różnego rodzaju ugięcia czy też uderzenia. Nawet w przypadku rozbicia drzwi, szkło rozpryskuje się w drobne kryształy, zakończone okrągłym kształtem, dzięki czemu nie powodują one zranień. Takie drzwi mogą znaleźć zastosowanie nawet w domach, w których mieszkają małe dzieci. Drzwi szklane najczęściej jednak znajdują swoje zastosowanie w biurach, w galeriach handlowych czy też w innych punktach usługowych.

Szklane drzwi – czy pozbawiają prywatności?

Niektórzy również uważają, że szklane drzwi pozbawiają nas prywatności. Czy jednak faktycznie tak jest? Zdecydowanie nie. Drzwi szklane mogą mieć różny wygląd. Niektóre są przezroczyste, ale zazwyczaj nie umieszcza się ich w domach. Inne mogą mieć kolor mleczny albo piaskową fakturę. Czasem wykonuje się je ze szkła metalicznego lub matowego. Na rynku dostępne są również produkty wzbogacone o wzory graficzne. Najczęściej motyw jest w formie folii, która przyklejana jest na drzwiach. Oczywiście można wybrać również drzwi, które nie są przezroczyste, tylko wykonane ze szkła kolorowego.

Nowoczesność a szkło

Dlaczego drzwi szklane w ostatnich latach zyskują na popularności? Jedną z ich podstawowych zalet jest to, że optycznie powiększają pomieszczenie. Dzięki ich zamontowaniu aranżacja zyskuje na przestronności, a wnętrze staje się bardziej widne. W zależności od projektu, drzwi szklane mogą sprawić, że wnętrze będzie prezentować się bardzo nowocześnie.

Jeśli chcemy mieć w domu drzwi wykonane ze szkła, musimy pomyśleć o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlaczego? Takie drzwi wymagają specjalnego nadproża i ściany przygotowanej w odpowiedni sposób, aby można było je właściwie zamontować. Wynika to z faktu, że drzwi szklane są dosyć ciężkie. Mogą mieć ościeżnice, wykonywane zazwyczaj z aluminiowych kształtowników, albo być ich pozbawione. Wówczas są one osadzane w zawiasach, które mocuje się bezpośrednio do ściany.

Najlepszy wybór do biura

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, jak urządzić Twoje biuro, by już od progu informowało Twoich klientów  o profesjonalnym charakterze Twojej działalności, postaw na drzwi ze szkła. To najlepszy surowiec do urządzenia przestrzeni biurowej. Szklane drzwi prezentują się niezwykle nowocześnie – same w sobie są dyskretną ozdobą przestrzeni biurowej. Niosą również pewien przekaz symboliczny. Pokazują, że firma ceni przejrzystość w działaniu i jest otwarta na współpracę.

Drzwi szklane są dość mało popularne na rynku przede wszystkim dlatego, że wiele osób nie zna ich specyfiki. Dla niektórych osób przeszkodą może być również wyższa cena w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami. Jeśli zależy nam na nowoczesnym charakterze pomieszczenia, warto jednak zainwestować w drzwi wykonane ze szkła.

Inspirowane: republikaszkla.pl – szklane kabiny prysznicowe